По данни на Италианската банкова асоциация (ABI) размерът  на "лошите" (необслужвани) заеми на кредитните институции в страната е нараснал през ноември до рекордни 201 млрд. евро. По този начин те представляват 10,4% от общите кредити, отпуснати от банковия сектор на страната, като това е най-високия им процент от 1996-а година насам.

В рамките на миналата година необслужваните кредити са нараснали с 20 млрд. евро, като те продължават да се увеличават от 2012-а година насам, допълват от ABI, съобщава bnr.bg.

През последните години именно рязкото повишение на необслужваните кредити се превърна в основен проблем за банките в Италия. Между 2011-а и 2014-а година италианските кредитни институции отписаха огромен обем от "лоши" заеми на фона на тежката финансова криза и с оглед свиването на икономиката с цели 10% от 2009-а година до началото на миналата година.

Стана известно, че в началото на седмицата ЕЦБ е отправила официално запитване към шест италианските кредитни институции да предоставят допълнителни данни за техните необслужвани заеми.

Изследването, което е част от банковия надзор на ЕЦБ, има за цел да направи оценка на стратегиите, управлението и методологиите, използвани от кредитните институции при справянето с "лошите" заеми. Според Reuters, оценката на финансовото здраве на италианските банки ще се осъществи между януари и февруари.

Икономическият министър  Пиер Карло Падоан обаче омаловажи тази информация, посочвайки, че няма нищо нередно в италианската банкова система. Няма конкретен повод за безпокойство относно банките в Италия, като искането от страна ЕЦБ има за цел само да се направи изследване, което да определи най-добрите практики при управление на необслужваните кредити, посочи той.

Въпреки това през последните няколко дни има солиден спад на акциите на италианските банки.