Канцлерът на Германия Ангела Меркел в неделно интервю за немската телевизия ARD отново изключи възможността за "класическо подстригване" (опрощаване) на гръцкия дълг.

"Може да се говори за по-дълъг матуритет на гръцкия дълг и за намаление на лихвените проценти, но само когато приключи успешно първият преглед на новата спасителна програма за Атина", подчерта Меркел, цитирана от БНР.

"Класическо подстригване или обезценка на дълга с 30% до 40% е нещо, което Единният валутен съюз не може да предостави, въпреки че подобно орязване на дълга е възможно извън Съюза", допълни германският канцлер.

Съгласно настоящата нова спасителна сделката, на Гърция ще бъдат отпуснати свежи тригодишни заеми в размер до 86 млрд. евро, но при условие че Атина проведе пенсионни реформи, въведе по-високи данъци и съкращения на държавните разходи, както и и реформа в съдебната система. В същото време гръцките власти ще трябва въведат до 22-ри юли европейската директива BRRD за оздравяване на банковия сектор, което би могло да позволи на Атина да използва предсрочно клаузата за вътрешно спасяване на закъсалите банки (спасяване за сметка на акционерите на банките, на притежателите на техни облигации и на депозитни сметки за над 100 хиляди евро) преди задължителната дата за приемане на директивата до 1-ви януари 2016 година.

Ангела Меркел също така призова за бързо провеждане на преговорите с Атина по третата спасителна програма, което би позволило до по-скорошна отмяна на лимита за теглене на средства от гръцките банки.

Това не е нормален живот, така че ние трябва да преговаряме бързо, посочи тя в интервюто за ARD.

Берлин, който има най-голям принос в спасителните финансови програми в еврозоната, ще направим всичко възможно, за да доведе преговорите с гръцките власти до успешен край, но същевременно ще "преговаря твърдо", за да гарантира, че Атина ще се придържа към постиганото споразумение, отсече Меркел.
Това със сигурност няма да е лесно, тъй като има неща, които ние сме обсъждали с всички гръцките правителства от 2010-а година насам, но които никога не бяха направени за разлика от мерките, предприети в други страни като Португалия и Ирландия, допълни тя.
Междувременно последно проучване на общественото мнение в Германия, публикувано от вестник Die Welt am Sonntag, показва, че повече от половината германци смятат, че планираната сделка с Гърция е лоша идея. Почти половината от анкетираните биха предпочели Гърция да напусне еврозоната, отколкото да получи допълнителна финансова помощ, въпреки че в петък Бундестагът одобри с голямо мнозинство стартирането на преговори за трета спасителен план за Гърция. Според проучване на агенция YouGov, цитирано от немския вестник, 56% от германците смятат, че планът за поредно спасяване на Гърция е лош. Анкетата, проведена сред 1380 германци, също така показва, че 48% от тях предпочитайки сценарий "Grexit" (излизане на Гърция от еврозоната). Едва една трета (33%) от тях заявяват ясно, че искат Гърция да остане член на Единния валутен блок.