Инвеститорите си мислят, че облигационните фондове са добър избор за спестяванията им, защото те традиционно се свързват с по-ниска доходност и по-нисък риск. Дали обаче това е точно така в частта на риска?

Всъщност, в момента сме в цикъл на повишение на лихвите в САЩ. Федералният резерв повиши нивата на лихвите три пъти през изминалата 2017-та година, като се очаква да направи това още три пъти и през тази година.

По-важното е, че повишението на лихвите се очаква да стартира съвсем скоро и в Европа и други части по света. А много българи държат средствата си във фондове, които инвестират в облигации в Европа и САЩ...

Първите тревожни симптоми са вече налице. За първите осем търговски сесии на новата година, пулът от облигации с лихви под нулата, се понижи с близо 1 трилион долара до ниво от 7.3 трилиона долара. Това е най-ниската му стойност от юли на миналата година насам.

Сигналът е ясен по отношение на ускоряване на инфлацията и ръста на световната икономика, което води до нормализиране на лихвите на световните облигационни пазари.

Купуването на облигации с отрицателна доходност "имаше логика", при очаквания за дефлация и перспективите стимулиращите политики да доведат да понижение на лихвите.

С признаци за сериозно възстановяване на ръста на световната икономика обаче и потенциалното повишение на инфлацията, предвид на поскъпването на суровините, инвеститорите нямат особено желание да плащат, за да държат средствата си в държавни облигации.

Световната икономика се очаква да отбележи най-доброто си представяне от 2011-та година, като се повишават и инфлационните очаквания. Стенограмата от срещата на ЕЦБ сочи, че към нормализиране на монетарната си политика, се очаква да подходи и европейската централна банка, при това, може би по-скоро от очакванията.

Стимулите се очаква да се задържат по-дълго, единствено в Япония, където ръководителят на централната банка заяви, че страната все още е далеч от "мечтаната" инфлация от 2%, която сериозно души икономиката на страната.

Да сте наясно с това колко точно риск поемате, е ключово за да предпазите портфейлите си в момент на висока несигурност пред световните фондови пазари.

Знаете ли колко можете да загубите от инвестициите си в облигации?

Противно на схващанията на повечето хора, че облигациите са нещо сигурно, стойността им може да се понижи, точно както тази на акциите. Възприятието, че облигациите са сигурна инвестиция, до голяма степен се предопределя от факта, че лихвите като цяло се понижаваха през последните 30 години. Това обаче, както виждаме е на път да се промени!

Например ако купите 10-годишни облигации плащащи 6% годишен доход, а една година по-късно лихвите по новите 10-годишни облигации са 5%, то вашите 6% са по-ценни и водят до поскъпване в стойността на облигацията.

При противоположния случай обаче, ако лихвите след една година са 7%, то стойността на вашата облигация с лихва от 6% ще е по-ниска.

Предвид на факта, че Фед се очаква да повишава лихвите в САЩ през настоящата 2018-та година, много е възможно щатските държавни облигации да започнат да поевтиняват.

Колко точно можете да загубите?

От фондът Vanguard Group имат опция на сайта си, която показва потенциалната промяна в цените на облигациите при промяна на лихвите.

Правилото е следното - колкото по-дългосрочни са облигациите, толкова по-голямо ще е понижението им при повишение на лихвите.

Например инвестирани 1 000 долара в облигационен фонд със среден матуритет на държаните от него облигации от 2.5 години, биха станали 950 долара, ако лихвите се повишат с два процентни пункта.

Същите 1000 долара обаче, във фонд с матуритет на облигациите от 12 години, биха намалели с 24% - до ниво от 760 долара, при същото повишение на лихвите от два процентни пункта.

По-високото ниво на риск на дългосрочните облигации, на практика карат много от институционалните инвеститори да ги избягват и да се придържат към по-краткосрочни облигации.

Казано по друг начин, внимавайте с инвестициите си в дългосрочни облигации, защото те могат да са сериозно губещи при повишение на лихвите.