Американските облигации излизат от най-лошата си година от почти половин век водене на отчети и изглеждат готови за по-добро представяне през 2023 г., според стратези и мениджъри на активи. Инфлацията най-накрая показва очевидни признаци на отслабване, въз основа на по-меките от очакваното потребителски индекси от ноември и октомври - давайки възможност на политиците на Федералния резерв да преминат към по-малко агресивни повишения на лихвите през следващата година и да спрат, ако е необходимо.

Прогнозите предвиждат 10-годишният лихвен процент да приключи следващата година на около 3.5%, приблизително там, където е в момента, след кратко пътуване към 4% през първото тримесечие. Това би означавало атрактивна входна точка за потенциални купувачи, където все още да влизат. "Смятаме, че голяма част от преоценката на доходността на държавните облигации вече е извършена и че това са най-добрите основи за облигациите, които изглежда са преживели по-голямата част от загубите си за повече от десетилетие", каза Лорънс Гилъм, базиран в Шарлот, Северна Каролина стратег за фиксирани доходи за брокера LPL Financial.

"Смятаме, че перспективите за фиксирания доход са доста привлекателни на настоящите нива и смятаме, че възвръщаемостта на фиксирания доход ще бъде по-добра през следващата година".

Най-големият риск би бил, ако инфлацията, измерена чрез годишния номинален процент на индекса на потребителските цени, не падне под 4.5% или 5% до средата на 2023 г. спрямо най-скорошното си ниво от 7.1% през ноември - което би принудило Федералният резерв да повиши лихвения процент на федералните фондове до 6% от сегашното му ниво между 4.25% и 4.5%, каза още Гилъм. Дори и така, "ще са необходими много по-високи лихвени проценти - 7% до 8% в доходността на държавните облигации - за да се генерира същото отрицателно представяне като тази година".

Токсична комбинация от постоянно "гореща" инфлация, движеща се около върхове от четири десетилетия, плюс поредица от повишения на лихвените проценти от Фед от март насам доведе до наказателна разпродажба на държавните облигации през по-голямата част от 2022 г. - тласкайки 10-годишната доходност нагоре с 1.88 процентни пункта от нивото си на затваряне на 3 януари от 1.63%. Доходността и цените се движат в противоположни посоки, което означава, че рязкото покачване през 2022 г. на 10-годишния лихвен процент бе придружено от падаща цена в основните държавни облигация, което ощетява съществуващите притежатели на дълг.

Индексът на съвкупните облигации на Bloomberg - най-широкият вътрешен измерител на основния пазар на дългови инструменти и който включва държавни облигации, ценни книжа, обезпечени с ипотеки на агенции и корпоративен дълг с инвестиционен клас - е намалял с 11.2% тази година до средата на декември. Това бе най-лошото годишно представяне на индекса от 1976 г. насам, най-ранният период, в който е започнало събирането на данни. Облигациите бяха нулева точка за опора в среда на нестабилност на финансовите пазари през 2022 г., която също доведе до двуцифрени загуби за индексите S&P 500 и Nasdaq Composite, тъй като инвеститорите се тревожеха за въздействието на по-високите лихвени проценти.

Доходността на държавните облигации отразява перспективите за икономиката на САЩ и лихвените проценти на Федералния резерв, въпреки че референтната 10-годишна доходност - която определя долната граница на разходите по заеми за американски компании и домакинства - изненада мнозина, като спадна спрямо нивата си от октомври въпреки очакванията, че политиката на Фед ще продължи с повишенията на лихвите в началото на следващата година. Анализаторите от BNP Paribas, JPMorgan Chase & Co. и Deutsche Bank са сред тези, които виждат референтната 10-годишна лихва да приключи следващата година на или близо до 3.5%, което е в съответствие със средната оценка на 45 експерта.

Прогнозите предполагат, че всяко покачване на облигациите през следващата година вероятно ще бъде ограничено и ако икономиката на САЩ изпадне в рецесия, тя трябва да е плитка. Прогнози в края на 2023 г. за 10-годишната лихва: Barclays - 3.75% след достигане на 4.1% през 1Q BNP Paribas - 3.5% след пик от 4.3% BMO Capital Markets - 3% след достигане на 3.5% през 1 тримесечие Deutsche Bank - 3.65% след достигане на 4% през 1 тримесечие JPMorgan Chase - 3.4% след достигане на 4% през март.

Лошото цялостно представяне на сектора на облигациите за 2022 г. дойде като груба изненада за инвеститорите, свикнали със стабилното представяне на фиксирания доход по време на 40-годишен период на бичи пазар. Това е така въпреки периодичните пристъпи на купуване, които се появиха в края на октомври, през ноември и отново в средата на последния месец на 2022-ра фгодина, след по-меките данни за инфлацията в САЩ.

10-годишната доходност в момента от около 3.5% създава възможности за традиционните спестители, които са стояли далеч от държавните облигации, "да се върнат на пазара, защото могат да получат доходност, която не са виждали от повече от 10 години", каза Джей Сомарива, управляващ партньор и ръководител на управление на активи в базираната в Питсбърг Fort Pitt Capital Group, която контролира активи на стойност 4.2 милиарда долара. "По-голямата част от инвеститорите с фиксиран доход, за които купуваме, държат до падежа", каза той в интервю за MarketWatch.

Разбира се, прогнозирането е повече изкуство, отколкото наука и много неща могат да се случат от сега до края на 2023 г. По същото време миналата година, например, анализаторите очакваха 10-годишният процент да се повиши с около 2% до приблизително сега - което се оказа повече от цял процентен пункт под действителната мярка. Колин Мартин, стратег с фиксиран доход за Charles Schwab, каза по имейл - "не очаквахме инфлацията да нарасне толкова високо, колкото се случи, и в резултат на това не очаквахме толкова много увеличения на лихвените проценти от Фед". Мартин каза, че Charles Schwab сега вижда 10-годишната доходност в края на 2023 г. между 3% и 3.25%, въпреки че може да стигне по-рано до тези нива и трябва да тества отново нивото от 4.25% в близко бъдеще.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продабжа на активи на финансовите пазари