Първа инвестиционна банка стана „Банка на годината". Това заяви председателят на Асоциация „Банка на годината" Валентин Панайотов по време на пресконференцията по повод 20-годишнината от основаването на наградата.

Банката грабна още и приза за пазарен дял, който е отчетен както статично, така и в динамично отношение, подчерта Панайотов.

Наградата за „Динамика на развитието" отива в Корпоративна търговска банка.

Наградата за „Ефективност" се присъжда на Райфайзен банк, а за чуждестранен банков клон - на Ситибанк.

За „Банка на клиента", в гласуване в интернет, в което са участвали 25 хиляди души, е определена Уникредит Булбанк.

Призът на „Тайния клиент" получава Райфайзен банк.

Членове на Комитета на Асоциация „Банка на годината" са Андрей Пръмов (съпруг на Меглена Кунева), председателят на Сметната палата Валери Димитров, Саша Безуханова от HP, председателят на Асоциацията Валентин Панайотов.

На официална церемония тази вечер призът „Банка на годината" се очаква да бъде връчен от министър-председателя Бойко Борисов.

На провелата се по-рано кръгла маса взе участие и управителят на БНБ, Иван Искров. Той посочи, че банковата система у нас е стабилна, че е високо ликвидна и че има всички буфери за преодоляване на трудностите. По думите му България е една от страните, които са успели да се спасят от това да има огромен дял на финансови институции, извършващи инвестиционно банкиране, който както знаем, доведе до силни шокове в банковия реален сектор през последните години.

Искров посъветва да не се избързва с предложения от европейските лидери банков съюз, който има за цел да централизира надзора върху цялата банкова система. Специално в България банковият надзор е ефективен и добре работещ, което не налага на този етап друга паневропейска организация да поема контрола. Искров критикува и регулаторната политика в Европейския съюз.

Според управителя на Централната банка, Старият континент е шампион по безсмислени регулации. За пример той даде повишените изисквания за капиталова адекватност, които бяха наложени на европейските банки. Това задължи финансовите институции да търсят и да привличат свеж капитал с цел да отговорят на тези изисквания, но в същото време ги ограничи в основаната им дейност - да кредитират фирми и граждани.