Групата от 11 страни от ЕС не успя днес да се споразумее по бъдещия спорен данък върху финансовите транзакции, съобщи БТА. 

Несъгласията са главно по технически аспекти на налога, , цитирана. 

От близо три години Австрия, Белгия, Естония, Франция, Германия, Гърция, Италия, Португалия, Словакия, Словения и Испания водят преговори по въвеждането на този данък. В един момент дори планираха да започнат да го прилагат през 2016 година. 

Еврокомисарят за икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси посочи, цитиран от ДПА, че страните са отчели напредък при преговорите вчера. 

Много технически въпроси остават нерешени след днешните разговори, отбелязват дипломати, пожелали анонимност, като допълват, че министрите ще очертаят договорените области в съвместно изявление. 

Сред точките, по които не може да се постигне съгласие, са дериватите и геополитическото прилагане на данъка. 

Идеята за въвеждане на данък върху финансовите транзакции в ЕС отдавна буди противоречия. Тя не успя да получи подкрепа сред 28-те страни на ЕС, което накара 11 страни да действат самостоятелно, използвайки т.нар. засилено сътрудничество. 

Подкрепящите идеята за данъка са на мнение, че той ще накара финансовия сектор да действа по-отговорно. Критиците твърдят, че той ще повиши цената на капитала и ще отблъсне инвестициите от Европа. 

Засега единствено Франция е предприела стъпки към едностранно въвеждане на данъка. Той е 0.01% от всяка транзакция на регулираните пазари.