Когато гръцката сага с външния дълг започна, в американските медии се появиха сравнения между щата Калифорния и Гърция, прогнозирайки скорошния финансов крах и на управляваната от Арнолд Шварценегер област.

И не бяха далеч от истината, защото щатът беше почти изпаднал във фалит през 2009 година. През 2014 обаче Калифорния отбеляза първия си бюджетен излишък от 7 години насам, за което Гърция все още само може да мечтае, разказва Market Watch.

Вместо това страната изгуби 25 процента от брутния си вътрешен продукт от началото на кризата през 2010 година. Ето защо ситуацията прилича много повече на тази в Пуерто Рико, отколкото в Калифорния днес.

Според главния стратег на инвестиционната компания Loop Capital Крис Майер, причината защо закъсалата средиземноморска страна не успя да тръгне по стъпките на Калифорния се крие в това, че „Гърция никога не е била като Калифорния".

Той има предвид, че дори когато имаше нужда от финансова помощ, Калифорния беше по-богата от Гърция. Днес дълговете на американския щат възлизат на едва 5% от неговото БВП, докато тези на Гърция - на 175% от БВП.

Ето защо анализаторите виждат днес страната повече като Пуерто Рико, която изпитва големи финансови трудности. Също като гърците страната тегли все повече дългове, докато брутният вътрешен продукт спада. Така всеки един пуерториканец става все по-беден и все по-задлъжнял.

Има и още един общ елемент - и двете страни са „в капана" на силната валута, чиято стойност не могат да контролират, за да дадат тласък на икономиките си, според Майер.