Национално представителните работодателски организации  заявиха обща позиция за незабавна отмяна на праговете за минимален осигурителен доход.

Бизнесът се отказва от провеждане на преговори за определяне на прагове на МОД за 2017 година. 

Четирите организации на бизнеса – Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, са изпратили писмо до министъра на финансите Владислав Горанов и министъра на труда и социалната политика Зорница Русинова с исканията си. 

Работодателите искат социалните партньори да приемат и конкретен, консенсусен модел за определяне на минималната работна заплата в страната, както и държавата да изпълни ангажиментите си и да ограничи осигурителните измами и недекларирания труд. 

“В годините след отключване на глобалната икономическа криза от 2008 г. административно определяните прагове за минимален осигурителен доход се разминават драстично с икономическото състояние на отделните сектори и предприятия, динамиката на заетостта, общата и секторна производителност на труда и ръста на цените”, се отбелазва в писмото. 

Според работодателите този подход увеличава сивия сектор и ограничава заетостта в отделни региони, сектори, предприятия и на уязвими социални групи с ниска квалификация. Бизнесът подчертава, че същите препоръки многократно са отправяни и от Европейската комисия, Световната банка и Международния валутен фонд. 

Работодателските организациите посочват, че подобни механизми за определяне на прагове на минимален осигурителен доход по професии, длъжности и икономически дейности не се прилагат в нито една от държавите членки на ЕС. 

Държавата, бизнесът и синдикатите от години обсъждат въвеждането на ясен механизъм за определяне на минималната работна заплата и премахването на осигурителните прагове. До споразумение обаче така и не се стигна и през миналата година тогавашният социален министър Ивайло Калфин наложи административно увеличение от почти 8% на праговете по професии и дейности, за които синдикати и работодатели не се договориха.