Финансовият министър Асен Василев защити пред депутатите бюджета за тази година.
В разходната част направихме детайлна проверка на капиталовата програма, подчерта той в пленарна зала. Разходи по започнали поръчки няма да се спират. По думите му имало буфер, ако "се наредят звездите" за инвестиционната програма. Според него с капиталовите разходи има системен проблем и той трябва да се разреши системно.
10% увеличение ще получат системите, които миналата година не са получили ръст на възнагражденията. Запазва се политиката по доходите на учителите, лекарите и медицинските сестри. Ще бъдат подкрепени опорните болници, които поемат огромния поток от болни.
30 милиона лева ще се ползват от Министерство на културата за проектно финансиране или съфинансиране. Скромен фонд към Министерството на спорта ще финансира спортна инфраструктура или спортни школи. Целта е да се развива спорта, според финансист номер едно.
Има предвидена индексация на пенсиите по швейцарското правило, която вече се случи, подчерта той. 31 милиона лева са осигурени за еднократната помощ за учениците в 1,2,3,4 и 5 клас. Увеличени са стипендиите на учениците и студентите, каза още министър Василев. 38 милиона лева се дават за саниране на студентски общежития, 80 милиона отиват за детски градини ясли. Оказва се, че всяка година се залагат тези пари и те остават, защото общините не си подават заявления. Особено трагично било положението в Столична община.
Този бюджет не е революционен, изтъкна Асен Василев. Този бюджет позволявал страната да има стабилни публични финанси. Проходната част в изпълнима, макар и малко напрегната, отчете още той. Разходната част не намалявала социалните разходи и придобивки. Успяваме да се разполагаме според кесията си, без да ощетяваме българските граждани, каза още финансовият министър.
Депутатите започнаха с дебатите относно Законопроекта на Закон за държавния бюджет за 2023 г. Вносител е Министерски съвет.
В контекста на дебатите, Ивайло Шотев от "Продължаваме промяната" каза, че неговата парламентарна група ще подкрепи държавния бюджет. Той добави, че държавният бюджет не е революционен, а реален и възможен. Това не е бюджет на затегнатите колани и хората ще си получат обещаното - пенсиите на възрастните хора ще получат увеличението си, учителите ще дочакат индексацията на възнагражденията си, запазват се данъчните ставки. Целият бюджет е направен с основна цел от 3% дефицит, коментира Шотев.
Правителството изпълнява целите си с бюджета и осмисля причината за своето създаване - да доближи страната до Еврозоната. С бюджета се изпраща ясен сигнал към международната финансова общност, посочи той и поздрави Министерство на финансите за изготвения бюджет. Шотев призова депутатите да подкрепят бюджета с аргумент, че все пак това е 6-месечен бюджет, когато се очаква управленската програма да бъде готова и новите политики да бъдат вкарани в новия бюджет за 2024 г.
Бившият енергиен министър и настоящ депутат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова заяви, че нейната парламентарна група ще подкрепи държавния бюджет с аргумент нормалното функциониране на държавата до края на годината. Бюджетът показва, че основен приоритет е влизането на България в Еврозоната за сметка на повишаване на данъците и рязане на социални плащания, каза тя.
ГЕРБ-СДС обаче имат и резерви по отношение на бюджета. Държавният бюджет не решава нито един сериозен проблем в обществото и не води до сериозна реформа в нито една сфера на страната, посочи Петкова и добави, че бюджетът не решава и проблемите с инфлацията. Бюджетът не дава стъпките как да се понижи инфлацията, освен това има и сериозни рискове вторият транш по Плана за възстановяване и устойчивост да не бъдат изплатени, предупреди Теменужка Петкова.
Хората на Бойко Борисов имат резерви и по разходите за образование в бюджета, резерви в сферата на енергетиката, в сферата на неусвоените средства по оперативните програми. Приходите в бюджета също са силно надценени и са доста амбициозни. В размера на дълга се забелязва тенденция на увеличаване с 10 млрд. на година, предупреди Теменужка Петкова.
БСП няма да подкрепи държавния бюджет. Бюджетът не отговаря на европейските стандарти и има сбъркана философия, разкритикува депутатът Румен Гечев. В бюджета не са овладени процесите на инфлацията, има рязко повишаване на лихвените проценти, по думите му. Социалистите са притеснени от социалният пакет в бюджета, който само частично компенсира инфлацията, от поставянето на извънредни магически числа като ориентир за бюджета на България и от дълга в бюджета. Прави впечатление, че в прогнозите на Министерство на финансите в следващите години се казва, че няма да се променя данъчния модел на България, но при тези вноски за социално осигуряване не виждате ли, че всяка година трябва да превеждаме повече пари от бюджета, за да се балансира пенсионната система, запита социалистът.
Йордан Иванов от "Демократична България" заяви, че е нездравословно за хладилника на всички български граждани точно колегата му Румен Гечев от БСП да се изказва за публичните финанси и за бюджета на държавата. Иванов защити бюджета на финансовото министерство и заяви, че е разумно в рамките на дебата депутатите да бъдат конструктивни, защото това е най-важният закон, който гласува Народното събрание.
Елван Гюркаш от ДПС заяви, че нейната парламентарна група ще подкрепи държавния бюджет на първо четене. Тя похвали Министерство на финансите, че са успели да направят макрорамката на бюджета с изпълнима основна цел. Няма изненади и няма революционни решения в бюджета, посочи Гюркаш и добави, че ще харчим това, с което разполагаме и толкова, колкото можем. ДПС са на мнение, че дефицитът от 3% е амбициозна, но изпълнима задача според предприетите мерки, предвидена в бюджета.
Димо Дренчев от "Възраждане" заяви, че неговата парламентарна група няма да подкрепи държавния бюджет. Според него заложеният ръст от 1.8% на БВП в бюджета е малко оптимистичен. Заложената инфлация от 8.7% е надценена и може да бъде по-ниска. Това нещо ще подложи приходите под натиск и да не могат да бъдат събрани, посочи Дренчев. Лошото е, че в бюджета няма реформи, няма намаляване на държавната администрация. Има още три министерства, които са излишни в структурата на Министерски съвет, изтъкна той.
Дренчев е изненадан от предложението на финансовия министър Асен Василев клиентите в заведенията да не платят сметката, ако не им бъде даден фискален бон, както и работодателите да дават фишовете и актовете на служителите си, които са нарушили Закона за движение по пътищата. Той определи като лобистко предложение заплатите да се превеждат само по банков път и фирмите да декларират касите 12 пъти годишно.
Павела Митова от ИТН заяви, че от нейната парламентарна група няма да подкрепят проектобюджета на държавния бюджет с аргумент, че липсва минимален опит за структурно намаляване на разходите, а приходите - изкуствено завишени.
Това е бюджет на нормалността, заяви Венеция Нецова от ПП/ДБ. Тя обвини служебният кабинет в лошо управление и в това, че не си е събрал приходите. А проектът на Асен Василев давал гаранция,че приходите ще бъдат събрани. По думите й проблем пред страната е сивата икономика.
Бранимир Балачев от ГЕРБ е критичен към бюджета на съдебната власт, но ще подкрепи макрорамката.
Мартин Димитров се обяви за практиката на служебните правителства на Румен Радев да няма бюджети.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова е притеснена от спада на промишленото производство. Защо отстъпвате от това, което постигнахме заедно, обърна се тя към Асен Василев и го предупреди, че пари от ПВУ няма да дойдат.
С мерките за изсветляване на икономиката се блокирала работата на малките и средни фирми. Тя е скептична, че ще има ръст на икономиката от 1,8%. Този бюджет е антисоциален, категорична е тя. Това, което предлагате днес, не са нито десни мерки, нито леви цели, смята соцводачът. В бюджета тя вижда регрес.
Няма замразяване на доходите, отговори й Асен Василев. Не можем да наваксаме всичките 6 месеца, в които управляваше служебен кабинет, изтъкна той. Бизнесът не се натоварвал с данъци, а изсветляването на икономиката щяло да стане по щадящ начин.