Той знае как да промени посоката на развитие на всяка една публична компания. През 90-те години целият швейцарски мениджърски елит трепери от звездата на швейцарския финансов свят. Днес вече 70-годишен, Мартин Ебнер тогава е още активен инвеститор, който успява да изстиска големи печалби от концерни като ABB, Credit Suiesse, SBG и други.

Запазената територия на Ебнер са фондовите пазари. А запазената му марка е да увеличава скрито и умело дяловете си в различи компании, след което да промени посоката на развитие на дружествата в негов интерес.

Точно така се случва през 1997, когато звездата на Ебнер изгрява напълно. Заради този период неговият биограф Йорг Бехер ще го опише по-късно като „най-успешния швейцарски бизнесмен след Втората световна война".

През същата година швейцарските банки UBS и SBV се сливат и създават най-голямата швейцарска кредитна институция, а Financial Times описва Ебнер като „истинският победител" от сделката.

Но първо малко предистория. През 1997 година трите най-големи банки в Швейцария са Credit Suisse, UBS и SBV. По него време консолидацията във финансовия сектор набира все по-голяма скорост, особено в САЩ и Великобритания. Ето защо и в страната на банките това тепърва предстои.

Ебнер го знае и решава да даде тласък на процесите. Инвеститорът и контролираната от него компания BZ Group купува 30% от акциите на традиционно силно ликвидната застрахователна компания Winterhur-Versicherung.

Мениджърите на компанията го обвинят в опит да завладее мажоритарен дял. В писмо до клиентите на компанията на 6 август 1997 той представя два варианта за развитие - да продаде дела си на международен инвеститор или да последва сливане с най-голямата швейцарска банка Credit Suisse.

Пет дни по-късно ръководството на застрахователя обявява, че е избрало сливането. Джакпот! Този ход увеличава богатството на Ебнер с близо 500 милиона франка. Но той далеч не е последният.

Ръководството на конкурента UBS бива поставено под сериозен натиск, след като основният конкурент е увеличил толкова много активите си. Ебнер от дълго време подготвя почвата с критики към съвета на банката и начина й на управление - ниски печалби, големи разходи. Тук е мястото да отбележим, че Ебнер държи и пакет акции в UBS.

И той прилага същата тактика - обявява намерението си да продаде дела си на международен инвеститор, защото не иска да участва в управлението на две банки. За голямата швейцарска банка това звучи като истински кошмар. Резултатът: UBS форсира започналите още през 1995 година преговори със SBV за сливане, до което се стига през същата година

Това превръща банката в най-голямата финансова институция в Швейцария, а сделката изстрелва акциите й в небесата. В края на годината Мартин Ебнер вече е най-голям миноритарен акционер в двете най-големи швейцарски банки - UBS и Credit Suisse, съответно с 3.7% и 7%, което го нарежда сред най-богатите швейцарци.

Днес той продължава да е там. По данни на швейцарското списание Bilanz, състоянието на банкера през 2014 възлиза на 1.2 милиарда франка.