В драматично гласуване американският Сенат одобри новото данъчно законодателство, предложено от президента Доналд Тръмп.

Камарата одобри предложението с 51 на 48 гласа, като всеки от сенаторите на републиканците гласува в негова полза, с изключение на отсъстващия по здравословни причини Джон Маккейн. Демократите, разбира се, бяха против.

Лидерите на републиканците направиха политически промени или обещания по време на данъчния дебат, за да успокоят няколко сенатори от партията, които в крайна сметка подкрепиха законопроекта.

Планът, който се очаква да се превърне в закон през тази седмица, предвижда значителни промени в данъчния кодекс на САЩ. Той ще понижи данъчните ставки за бизнеса и временно ще намали данъчната тежест върху повечето, но не всички, физически лица.

Републиканците твърдят, че заложените данъчни облекчения за повече от 1.4 трлн. долара ще стимулират инвестициите, заетостта и повишаването на заплатите. Демократите наричат реформата подарък за корпорациите за сметка на средната класа, опасявайки се, че федералните бюджетни дефицити ще нараснат с 1.5 трлн. долара през следващото десетилетие.

Демократите са недоволни, че данъчните облекчения за гражданите са временни, а за фирмите - постоянни. "Имаме намерение да ги направим постоянни", заяви след гласуването един от лидерите на републиканците Пол Райън.

След одобрението на Сената, законопроектът бе изпратен обратно в Камарата на представителите за окончателно гласуване. Ако бъде приет, както се очаква, той трябва да бъде изпратен на президента Доналд Тръмп, чийто подпис официално ще го превърне в закон.

Приемането на данъчната реформа ще бъде първият голям законодателен триумф на Тръмп.