В края на миналата седмица доларът се търгуваше в широки граници в резултат на очакванията от страна на инвеститорите, че Федералният резерв може да повиши лихвените проценти преди края на годината, а ЕЦБ е възможно да въведе допълнителни стимули за икономиката на еврозоната.
Доларовият индекс, измерващ изменението на щатския долар спрямо кошницата от шест основни валути, се покачи за втори пореден ден, след като по-рано през седмицата удари 7-седмично дъно. Покачването идва на фона на благоприятните данни за инфлацията в САЩ, коментират от Бул Тренд Трейдър.
Срещу еврото, щатската валута отбеляза леко понижение от 0.1% до 1.1374.
Зелените пари поскъпнаха спрямо японската йена с 0.45% до 119.40. Така доларът успя да възстанови част от загубените си позиции след 7-седмичното дъно от 118 йени, достигнато в четвъртък.
За разлика от САЩ, данните за инфлацията в еврозоната се оказаха слаби, което повиши очакванията, че Европейската централна банка ще разшири програмата за количествени улеснения.
Златото отбеляза спад в петък в резултат на възстановяващия се долар, но на седмична база благородният метал остана на положителна територия. Причина за това е увеличаващата се вероятност Федералният резерв да отложи повишаването на основният лихвен процент.
Благородният метал приключи седмицата с около 2% ръст, като отчете печалби в пет търговски сесии преди да достигне върха от 1191 долара - най-високата стойност от края на юни насам.
Спот цената на златото се понижи с 0.6% до 1176 долара за тройунция.
Американските фючърси върху злато със срок на доставка през месец декември поевтиняха с 0.4% до 1182.10.
SPDR Gold - най-големият борсово търгуван фонд за злато в света, публикува данни в четвъртък, които показаха увеличение на запасите с 5.1 тона до 700 тона. Това е най-високата стойност от средата на юли насам.
Среброто отбеляза спад от 0.3% до 16.03 долара.
Платината се повиши с 1.5% до 1017 долара за тройунция.
В същото време паладият поевтиня с близо процент до 694.75 долара.