Може да се каже, че играта за най-старата банка в света - италианската Banca Monte dei Paschi di Siena, е към своя край. И резултатът от нея предстои да се види.

През последните седем години третият най-голям кредитор в европейската страна на няколко пъти беше на ръба на колапса, но беше спасяван с помощта на инвеститори и на правителството.

Сега главният изпълнителен директор на финансовата институция Марко Морели трябва да успее да набави свежи 5 милиарда евро капитал до края на годината. А тази сума е седем пъти пазарната цена на банката. Освен това Monte Paschi трябва да се отърве от близо 28 милиарда евро лоши кредити, за да се спаси и този път.

Снимка 264026

Източник: Bloomberg.com

"Времето изтича. Ситуацията е като един огромен пъзел и едно липсващо парче от него може да провали целия проект", коментира Стефано Гиола, който е мениджър в Syz Asset Management в Швейцария.

Като част от стратегията Monte Paschi ще размени доброволно 4,3 милиарда евро в подчинени или наричани още условно конвертируеми облигации, за да намали обема на ценните книжа, които трябва да продаде. От банката очакват притежателите на такива ценни книжа да разменят около една четвърт от тях срещу капитал по време на първия етап.

Това предложение обаче първо трябва да бъде одобрено от акционерите във финансовата институция, които ще се срещнат в четвъртък в централата в Сиена, пише Bloomberg.

Разследват ръководството на Banca Monte dei Paschi di Siena за фалита й

Най-старата банка в света (почти) фалира. Сега се търсят виновните

Двама мениджъри са разследвани от прокуратурата

В случай, че те дадат зелена светлина, Морели ще бъде изправен пред още по-голямо предизвикателство. Той трябва да убеди нови инвеститори да вложат парите си в институция, чиито акции поевтиняха с 99% през 2009 година.

И лошото е, че ръководството на банката не може да разчита на помощ от държавата. Причината е, че според новите правила на Европейския съюз, които влязоха в сила и в България, при криза и пристъпване към преструктуриране на финансова институция, загубите трябва да се поемат от акционерите и кредиторите и да се ограничат загубите за данъкоплатците.

Ако обаче Monte Paschi се провали, ефектът от това ще разтърси не само италианската финансова система, но и ще даде отражение върху останалите страни в Европа.