Въвеждането на цифровата рубла ще повиши лихвите по кредитите с най-малко 0,5 процентни пункта. Прогнозата направи пред в. "Известия" вицепрезидентът на Асоциацията на банките в Русия Алексей Войлуков.
Контекст: Цифровата рубла е типичен CBDC проект, т.е. дигитална валута, емитирана от централната банка на страната. Русия работи по нея от 2020 г., като заявените ѝ цели бяха "да направи плащанията сигурни, безопасни, бързи и достъпни за всеки навсякъде в Русия".
Начинанието получи мощен тласък след избухването на войната в Украйна. Русия стана обект на тежки международни санкции и много от големите ѝ банки загубиха достъп до системата за междубанкови транзакции SWIFT. Това наложи бързо дедоларизиране на руската икономика, в която още от началото на 90-те американските пари бяха неформална втора най-масова валута след местната.
Цифровата рубла ще дава на властите пълен достъп до информацията за разплащанията и до дигиталните "портфейли" на руснаците.
Детайли: Войлуков посочи пред руското издание, че към 1 август по данни на централната банка гражданите и фирмите са държали около 95 трлн. рубли в банковата система, от които почти една трета са били в разплащателни сметки. Прогнозите на асоциацията са около 15% от тези пари да се прехвърлят към дигиталните портфейли на централната банка.
Това ще доведе до недостиг на ликвидност, който централната банка обещава да компенсира със заеми за банките - при основна ставка от 7,5%, цената на отпуснатите към банките пари ще се увеличи с между 0,5 и 0,53 процентни пункта и поне с толкова ще се вдигнат и лихвите по кредитите за физически и юридически лица, прогнозира вицепрезидентът на организацията.
По думите му, обаче, реалното оскъпяване може да е по-високо, ако прибавим в сметката и преките и непреки разходи за внедряването на цифровата рубла, която вече официално се изпитва в страната.