Русия започна потребителските тестове на дигиталната рубла от 15 август с надеждата blockchain технологиите да ѝ позволят от една страна да заобиколи санкциите, а от друга - да засили контрола си върху гражданите, пише "Франс прес".
Контекст: Дигиталната рубла е типичен CBDC проект, т.е. дигитална валута, емитирана от централната банка на страната. Русия работи по нея от 2020 г., като заявените ѝ цели бяха "да направи плащанията сигурни, безопасни, бързи и достъпни за всеки навсякъде в Русия".
Начинанието получи мощен тласък след избухването на войната в Украйна. Русия стана обект на тежки международни санкции и много от големите ѝ банки загубиха достъп до системата за междубанкови транзакции SWIFT. Това наложи бързо дедоларизиране на руската икономика, в която още от началото на 90-те американските пари бяха неформална втора най-масова валута след местната.
Детайли: С началото на тестовете Русия се нарежда сред други 20 държави по света, които работят по въвеждане на свои дигитални валути, показват данните на Атлантическия съвет.
По време на тестовата фаза употребата на дигиталната валута ще е по желание, като депутатът Анатоли Аксаков даде пример с възможна нейна употреба: "Давате пари на детето си, което ходи на училище. Казвате му, че може да ги даде само за закуска, книги и тетрадки. Колкото и да иска да ги похарчи за друго, няма да може".
Според основателя на специализирания в крипто инвестиционен фонд ARK36 Микел Морк обаче дигиталната рубла "ще подобри възможностите на Русия да избягва санкции", защото "blockchain далеч не е толкова лесен за санкциониране".
Още нещо: Значението на проекта е голямо не само за външните транзакции към и от Русия, но и за вътрешните. За разлика от децентрализираните криптовалути, дигиталната рубла ще дава на властите пълен достъп до информацията за разплащанията и до дигиталните "портфейли" на руснаците.
Не е случайно и че наследникът на КГБ - ФСБ, ще отговаря за безопасността на финансовата архитектура на дигиталната валута.
Според Морк по този начин властите ще имат "огромен контрол" върху населението. Той предупреждава, че това е "ултимативното средство за социален контрол", защото "с натискане на бутон" правителството ще може да налага глоби или да замразява спестяванията на гражданите.
От Атлантическия съвет също предупреждават, че има риск от шпиониране на транзакциите, извършвани от гражданите.
Именно заради подобни рискове в западните страни има сериозна съпротива срещу въвеждането на CBDC без гаранции, че няма в крайна сметка те да се превърнат в контролирани от властите "програмируеми пари".
От друга страна: Самите руснаци не са изпълнени с ентусиазъм по отношение на дигиталната рубла. Цели 60% от участниците в проучване на държавната ВЦИОМ признават, че "слабо разбират" плановете на правителството и не са готови да използват новата технология.