Макар с по-ниски обороти световната търговия е сравнително стабилна. Същото обаче не може да се каже за глобалните капиталови потоци, които паднаха до нива по-ниски от тези по време на финансовата криза през 2008 г.

На това мнение са анализатори от швейцарската банка UBS. Те смятат, че подобна ситуация може да доведе до „глобална война за капитали”, където държавите със силно вътрешно финансиране ще спечелят, а разчитащите на чуждестранни инвестиции ще са губещи.

„Глобализацията на паричните потоци беше характерна за периода след 1995 година наред с глобализацията на търговските такива”, коментират Пол Донован и Софи Констабъл от UBS, цитирани от Business Insider.

„Глобалните капиталови потоци обаче се сринаха значително по време на финансовата криза и не успяха да се възстановят на старите си нива, както световната търговия”, допълват експертите.

Според експертите има и основателни причини за това. Една от тях са националните регулации във финансовия сектор, въведени след 2008 г., когато редица банки и инвеститори „изгоряха” с доста пари заради рисковани международни сделки.

Освен това налице е политическа несигурност, която от своя страна прави пазарите по-непредвидими и обезкуражава международните инвеститори.