Руското правителство отново обсъжда въвеждането на прогресивна скала на данъка за облагане на доходите на физическите лица. Става дума за промени, при които гражданите с по-високи доходи ще плащат 20 процента върху доходите си, вместо сегашната еднаква данъчна ставка за всички от 13 процента.
Заедно с това се обсъжда и повишаване на данъка върху добавената стойност в страната.
Това пише днес вестник „Известия”, позовавайки се на два свои източници, близки до финансово-икономическия блок на кабинета.
Изданието посочва, че тези мерки вероятно няма да влязат в сила за готвещия се в момента бюджетна рамка за периода 2017 - 2019 година.
Според събеседниците на вестника те ще бъдат отложени за 2020 година, поради сложността за реализирането на такива важни социално –икономически промени. Експертите посочват, че те едновременното вдигане на данъка върху доходите и ДДС ще засегнат в най-голяма степен средната класа, която е процес на формиране в страната.
Изданието подчертава, че обсъждането на тези въпроси в рамките на започналия бюджетен процес официално не присъства. Според източниците, на вестника най-реалистичната дата за пилотно влизане в сила на прогресивно данъчно облагане е 2020 г, но при остра бюджетна ситуация, не е изключено това да станело и година по-рано.
Подходът към въвеждането на прогресивен данък върху доходите би трябвало да бъде комплексен, с отчитане на десетки фактори и последици, посочват експертите. Ставката на данъка, като облагане на доходите от труда, трябва да бъде обвързана и с със социалните отчисления. Това се отнася и до размера на данъка върху добавената стойност, за да не се създаде, както дисбаланс във финансите на държавата, така и в жизненото равнище на населението.