Съдия-изпълнителите във В. Търново, вече имат повече работа. За продажба са обявени не само земи, къщи и апартаменти, но и магазини, студия, фитнес салони.

Липсва точна статистика на броя изпълнителни дела в полза на банки. Това важи не само за Великотърновския регион, но и за цялата страна, разказва „Янтра днес".

192 дела е имало през миналата година, като основната част от тях са в полза на държавни учреждения ­ Агенцията за държавни вземания, ТД на НАП, Фонд "Земеделие".

Образуваните от януари 2008 г. до този момент дела са 190. От тази година има тенденция да зачестяват частните вземания, последица от неуредени сметки между физически лица и малки фирми.

Тази тенденция се вижда най-ясно както в старата столица, така и в София, където също са зачестили продажбите на ипотекирани имоти, съобщи Нова телевизия.

Въпреки че традиционно банките търсят услугите на частници, държавните съдия-изпълнители също продават принудително имоти и вещи на банкови длъжници.

Ако човек престане да обслужва ипотеката си, обикновено банката много бързо сезира Районния съд с молба за производство и издаване на изпълнителен лист.

Две седмици е срокът, в който задълженията трябва да бъдат платени, преди съдия-изпълнителят да действа. Този срок зависи от добрата воля на кредитора, защото и в рамките на въпросните 14 дена, банката има право да поиска от изпълнителя опис на имуществото.

Описът на имущество е най-неприятното изпълнение за кредитоползвателите в цял свят. Стигне ли се до там, става скъпо. Всеки опис е натоварен с такси. Заплаща се 1.5 % от сумата, за която се иска изпълнението, но не по-малко от 50 лв.

Тази такса се облага и с ДДС, ако производството е пред частен изпълнител. Съществуват още такси за призоваване, за вещи лица и пр. На практика  длъжникът
задлъжнява все повече.

Освен това колкото по-късно плати, толкова по-голяма сума ще даде. Така или иначе правото му да подава жалби срещу действията на изпълнителя, с което безкрайно да бави процеса, бе силно ограничено от влезлия в сила през март т.г. нов ГПК.

Законът има определени изисквания към съдържанието на описа, който съдията изпълнител съставя. Задължително се посочват местонахождението и границите на имота, наложените върху него вещни тежести ­ възбрани и ипотеки, както и в полза на кого са те.

Новият ГПК внесе някои хлъзгави промени в частта с имотната оценка. Сега изпълнителите могат да прилагат становища от вещо лице, което обаче е оценило състоянието, а не стойността на имущество, обясни Красимира Дюлгерова.

На практика това означава, че тези съдии трябва да разбират от пазара на имоти. Тази възможност за субективизиране на оценката до известна степен прави изпълнителите уязвими, защото това лесно може да се превърне в повод длъжниците да подават искове за нанесени вреди, макар все още да няма такава практика, коментират в бранша.

След като е оценен, според новия ред, ипотекираният имот отива на търг на половината от направената оценка. Обявлението за предстоящата публична продажба задължително трябва да се изложи на специално табло в Районен съд.

Броят на хората, които не могат да обслужват кредитите си, ще продължи да нараства
. Това са не само прогнозите на финансисти и икономисти, но и наблюденията на юристи.

Държавните съдия-изпълнители във В. Търново са издали през миналата година над 2500 удостоверения, които обикновено банките искат от физически лица и фирми преди да отпуснат голям ипотечен кредит.

Зачестяват случаите, когато клиенти продават заложени пред банките жилища. Ако кандидат-купувачът разполага с пари в брой, кредитът се погасява веднага, със съответните наказателни лихви.

При другия вариант новият купувач също тегли кредит. Ипотеката обаче се прехвърля на негово име. За това е нужно банката, където е ипотекирано жилището, да одобри новия си клиент.

Хората, готови на така усложнена имотна сделка обаче не са много. Това е и една от причините ипотекираните жилища, обявени за продажба, да са с по-ниска цена. Така или иначе, продавачът на ипотекирано жилище почти винаги е на загуба.