Отпусканите от банки кредити за частния сектор в страната продължиха да растат с бързи темпове през втората половина на годината и в края на август ръстът им достигна 7,5% на годишна база, спрямо 7,3% месец по-рано.
Кредитите за домакинства нараснаха на годишна база с 11,5% (при 10,8% в края на юли) и бяха основният фактор за по-бързия растеж на частния кредит. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите "Месечен обзор на българската икономика - октомври 2021-а година" (според известните данни към 18 октомври).
Жилищните кредити към август нараснаха с 15,8%, постигайки по този начин най-високия си годишен темп от средата на 2009-а година насам.
Ниските лихвени проценти, заедно с рязкото повишение на цените на строителните материали от началото на 2021 г. продължават да повишават ценовите очаквания и да подкрепят търсенето на жилища.
Потребителските кредити също ускориха годишния си темп от 9,3% през юли, до 9,8% месец по-късно.
Кредитите за бизнеса, от друга страна, забавиха ръста си през август до 4,2%, при 4,6% в края на предходния месец. Това се обяснява с по-ниските темпове на растеж на средносрочните и дългосрочните кредити в този сегмент.
Средно претегленият лихвен процент по жилищни кредити продължи да се понижава през август и достигна стойност от 2,72%. Цената на кредитите за бизнеса също се понижи - до 2,36%, или малко над минималната си до този момент стойност.
Месечната инфлация според хармонизирания индекс на потребителските цени, през септември беше 0,2%. Водещ "принос" за повишението на общия индекс през месеца имаше поскъпването на хранителните продукти и най-вече на преработените храни (с 1,1%). По-високи цени спрямо предходния месец бяха регистрирани и при енергоносителите, с висок "принос" на продължаващото поскъпване на централното газоснабдяване (с 12,1%), се обяснява още в Обзора на Министерството на финансите.
Минимално поскъпване през септември имаше и при алкохолни напитки и тютюневи изделия (с 0,4%). От друга страна, беше отчетено поевтиняване на услугите с 1,2%, което бе формирано основно от по-ниски цени при услуги по настаняване (намаление с 12,7%), транспорт (намаление с 4%) и комуникации (намаление с 0,5%).
Темпът на инфлация през септември се ускори на годишна база до 4%. Това се дължеше основно на услугите, чието поскъпване на годишна база достигна 2,4%, при спад от 0,5% за август.
С най-съществено повишение спрямо година по-рано продължават да бъдат цените на енергийните стоки (с 16%), като те формират половината от годишния темп на инфлация. Транспортните горива отчетоха поскъпване от 28,2% на годишна база и запазиха водещия си принос за инфлацията.
През последните месеци съществено поскъпване се отчита и при централното газоснабдяване (с 91,7%), топлоенергията (с 13,6%) и електроенергията (с 4,4%), чиито цени се определят административно от Комисията за енергийно и водно регулиране. Случващото се в България не е изолиран случай от тенденцията на поскъпване на всички енергийни стоки за целия ЕС, се отбелязва в Обзора на финансовото министерство.