Цените на златото се повишиха във вторник, като получиха малка подкрепа, въпреки нарастващите доходността на държавните облигации на САЩ благородният метал възстанови малко над половината от загубите в понеделник.
Пазарът на злато реагира положително на забавянето на растежа на активността в производствения сектор на САЩ.
"Златните котировки се покачват. Инвеститорите купуват метала като защитен актив, тъй като някои страни затягат карантинните мерки поради опасностите от омикрон", каза Рикардо Евангелиста, старши анализатор в ActivTrades.
Във вторник цената на февруарските фючърси за златото на борсата COMEX в Ню Йорк затвори сесията с ръст от 0,8% или с $14,50, до $1814,60 за тройунция.
Преди това благородният метал поевтиня с 1,6% в понеделник, завършвайки работния ден на най-ниското ниво за най-активно търгуваните договори от 21 декември, според FactSet.
Сребърните фючърси за март поскъпнаха с 25 цента, или с 1,1%, до 23, 056 долара за унция. Среброто се понижи с 2,3% в понеделник.
Според Института за управление на доставките (ISM), PMI в производствения сектор на САЩ е бил 58,7 пункта през декември срещу 61,1 през ноември, което показва най-ниския ръст на активност от 11 месеца. Икономисти, анкетирани от The Wall Street Journal, прогнозираха, че индексът ще има стойност 60 пункта.
Междувременно пазарите ще наблюдават месечните данни за заетостта в САЩ, които ще излязат в петък. Те биха могли да определят ценовото движение на активите "убежища" като златото.
Някои анализатори отбелязват, че инвеститорите проявяват интерес към златото, за да хеджират рисковете, свързани с масово разпространяващия се нов вариант на короновируса "омикрон".
"Потенциалът за покачване на цените на златото ще бъде ограничен от събитията в Съединените щати, където доларът продължава да се засилва на фона на растящата доходност на държавни облигации, а пазарите смятат, че Фед ще повиши лихвените проценти поне три пъти през 2022 г.", каза Еванджелиста.
Рязкото покачване на доходността на американския дълг, което започва да оказва натиск за повишаване на реалните лихвени проценти, крие сериозен риск за пазара на злато, пишат анализатори от Sevens Report Research.