Само за три дни цената на златото падна с 3.5%, което бе най-силното понижение в стойността на ценния метал за година и половина. Това удари валутните резервите на Банката на Русия с 3 милиарда долара. 

Не много отдавна, отбелязахме не по-малко бърз растеж на цените на благородния метал и позитивна техническа картина на този финансов инструмент, но "златното рали" приключи много бързо, коментира vestifinance.ru. 

Обемът на нетните покупки на злато от централните банки на различните страни по света, според Световния съвет по златото, през 2018 г. възлиза на 651,5 тона, което е максималната стойност от 1967 година насам. 

Русия е изпреварила Китай по обем на злато в нейните международни резерви през пролетта на 2018 г. и се нарежда на пето място в света по този показател (67,9 млн. унции, или 2 112 тона, в началото на 2019 г.. Китай е на шестата позиция.

Последният път, когато златото поевтиня толкова силно бе през пролетта на 2017 година.

Както е известно, Банката на Русия е най-големият купувач на злато в света, като придоби рекордните 274 тона миналата година. 

Загубите от преоценката на тези резерви на руската централната банка през тези дни възлизат на около $ 3 милиарда. Нови данни ще излязат в четвъртък, а руските международни резерви нараснаха от 15 февруари до 22 февруари с $ 5,9 млрд. (+ 1.2%) до $ 480,5 милиарда, съобщи Банката на Русия. Златни запаси във валутните резерви през 2018 г. с 14.9% (с 273 тона и 715 кг) и възлизат на 2 112 тона към 1 януари 2019 година. 

Многократно е отбелязвано, че златото е доста сложен инструмент, големите банки активно манипулират цената му. Заслужава да се отбележи, че почти всеки път, когато цената на златото започне да се покачва и се вдигне над 1 300 долара за унция, се появяват продавачите. 

Държавите, най-големи притежатели на злато

Държавите, най-големи притежатели на злато

Русия изпревари Китай за петото място

Може би повишаването на цените на златото заплашва долара като резервна валута, може би има и други причини, но остава фактът, че има сили, които не позволяват цените на благородния метал да се покачват.

Трябва да се отбележи и факта, че цената се определя, включително на борсата, където манипулирането на цените е даденост. Ето защо котировките могат да пренебрегнат нарастващото търсене на физически метал. 

Между другото, Банката на Русия купува повечето от златните си резерви от местните производители. По този начин, регулаторът не харчи валута, попълва резерви чрез емитиране на рубли и осигурява търсене и работа за руските добиващи компании. 

Централните банки не са купували толкова злато от Втората световна война. Защо?

Централните банки не са купували толкова злато от Втората световна война. Защо?

Няколко причини за това

Очевидно тези операции имат малък ефект върху световните цени, но Русия по този начин минимизира риска от санкции. В случай на забрана за операции в долари, страната ще може да търгува със злато, както направиха други страни. 

Ако говорим за факторите, които биха могли да действат като двигател за последното намаление на цените, тук най-вероятно си заслужава да се отбележат добрите данни за американската икономика. Както и съмненията на играчите, че Федералния резерв скоро ще премине към смекчаване на паричнокредитната политика и спиране на процеса на нормализиране на баланса на неговите активи. 

В същото време доларът непрекъснато се засилва, което потвърждава тези разсъждения. Индексът на долара по отношение кошницата от основните световни валути достигна двуседмичен връх и продължава да расте.