Разпространеното по-рано съобщение от Пенка Георгиева озаглавено "Едно дете вече е първа жертва на решението на министъра на здравеопазването за уволнение на работещ директор на Фонд за лечение на деца" е абсолютно манипулативно, съобщава в своя позиция министерство на здравеопазването.
МЗ информира, че в периода 8 - 23 август, детето е лекувано в Детската онкохематологична клиника към УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ", като поставената диагноза е "Класически Хочкинов лимфон". Пациентът е изписан по настояване на родителите и от 26 евгуст е хоспитализиран в болница "Kantonsspital St.Gallen", Швейцария.
На 12 септември родителите подават заявление пред ЦФЛД за организационно и финансово подпомагане на лечението в същата болница - в Швейцария, като в периода 12-15 септември (от подаването до днес) не са потърсили контакт с Фонда.
Д-р Мариета Райкова е изискала становища от проф. Добрин Константинов, национален консултант по Детска онкохематология и от външните експерти към ЦФЛД - доц. д-р Мария Спасова, завеждащ Онкохематологично отделение в УМБАЛ "Св. Георги" - Пловдив и доц. д-р Валерия Калева, завеждащ Специализирана детска клиника по клинична хематология и онкология в УМБАЛ "Св. Марина" - Варна.
По заявлението на детето вече са постъпили становища и те ще бъдат предоставени за разглеждане от Обществения съвет.
Пределно ясно е, че жертва няма, че случаят по никакъв начин не е обвързан нито с решенията на министъра на здравеопазването, нито с лицето, изпълняващо длъжността директор на ЦФЛД. В момента детето е под лекарско наблюдение, а документацията по заявлението му се разглежда по реда на Правилника за дейността на Фонда, коментират от МЗ.
Министерство на здравеопазването се обръща към г-жа Георгиева, за да ѝ напомни, че е недопустимо да се спекулира с детски съдби, което, за наша изненада, тя си е позволила. Неморално е здравословните проблеми на децата и болката на техните семейства да бъдат употребявани за формиране на внушения, допълват от министерството.
МЗ вярва, че с присъствието си в Обществения съвет на Фонда, неправителствените пациентски организации имат за задача да гарантират обективност и прозрачност на процесите, неизменна част от което е и поднасянето на истината.
Припомняме, сигналът на Георгиева дойде няколко дни след поредната смяна на ръководството на Център Фонда за лечение на деца и уволнението на доктор Тинка Троева.
Самата Тинка Троева стана директор на Фонда за лечение на деца, след като предшественикът й проф. Владимир Пилософ напусна по искане на служебния здравен министър д-р Илко Семерджиев. Именно по негово време бе извършена промяна в правилника на Обществения съвет на Фонда, както и промяна в състава му, който се избира на ротационен принцип и е мандатен.
Шест месеца по-рано обаче Пилософ пое Фонда, след като ГДБОП и прокуратурата влязоха във фонда и обвиниха предишния директор Павел Александров в корупция и престъпления. Сред обвиненията, които излязоха в публичното пространство тогава бяха именно, че е изпращал деца да се лекуват в чужбина, въпреки че това е можело да става в България, както и че е подписвал формуляра S2, за който е обвинена и д-р Троева.
И до този момент не е ясно точно обвинението, което е повдигнато на Александров и две служителки в администрацията на фонда.
Също така не става ясна и процедурата, по която е трябвало да подходи доктор Троева, за да спази закона.