"Областните болници са кръвоносната система на здравеопазването, общинските болници също имат своето място. Не ми е минавало и през ума да затворя областна болница". Това заяви здравният министър Кирил Ананиев относно преструктурирането на областните болници в Северозападна България. Изказването си той направи по време на Заключителната конференция за общински мандат 2015-2019 г. на Националното сдружение на общините в България.
Здравният министър уточни, че се водят преговори с банките, за да бъдат подпомогнати болниците с най-сериозни задължения. Министърът обаче подчерта, че здравното министерство финансира не структури и сгради, а лечение. Той увери, че е получил подкрепата на директорите на областните болници във Видин, Враца и Монтана, с които са се разбрали през следващата седмица да анализират състоянието на отделните звена в болниците.
Няма да закриваме работещи отделения, категоричен бе Ананиев.
Много проблеми са натрупани през годините в общинското здравеопазване, като те са свързани най-вече с демографската криза, със затрудненото финансово състояние и просрочени задължения, както и с недостига на медицински специалисти. Това каза още министърът. Той уточни, че тези проблеми се отнасят и за държавните лечебни заведения, но ситуацията при общинските структури била доста по-тревожна.
Ананиев напомни част от мерките, предприети от здравното министерство за стабилизирането на финансовото състояние на болниците - Наредбата за утвърждаване на стандарти за финансова дейност, увеличените цените на над 120 клинични пътеки и допълнителните средства, отпуснати от Министерския съвет и министерството на здравеопазването.
По негови думи тези действия създават възможност и на общинските болници да получават повече средства, включително и за възнаграждения на медицинския персонал.
Здравният министър заяви, че въпросът с възнагражденията на медиците, които работят в училищата, детските градини и яслите, ще се обсъжда при разработването на проектобюджета за 2020 г. Той напомни и че Министерският съвет е отпуснал 20 334 хил. лв. за общо 71 лечебни заведения, които осъществяват болнична дейност в труднодостъпни и отдалечени райони на страната.
Увеличението на цените на клиничните пътеки пък щяло да доведе до нарастване на приходите на общинските болници с над 6 млн. лева по негови думи.
Министърът изтъкна, че благодарение на предприетите мерки приходите от лечебна дейност на общинските болници през 2019 г. са увеличени с близо 40 млн. лева, което дава възможност за увеличение на заплатите на персонала.