Към момента задълженията на общинските болници възлизат на 17 млн. лв. за 24 болници. Това обяви председателят на Сдружение на общинските болници Неделчо Тотев по време на кръгла маса по проблемите на здравеопазването, организирана от Български лекарски съюз.
Д-р Тотев настоя за актуализация на пътеките от първо нива на компетентност, които били от нива на 2007 г., при минимална заплата от 180 лева.
Той определи началото на тази година като "катастрофа". Д-р Тотев коментира, че въвеждането на тези стандарти ги е убило. По думите му личните досиета на лекарите, които работят там, са замирисали на нафталин. Неделчо Тотев заяви, че третата мярка са делегираните бюджети.
"Продължаваме да твърдим, че общинските болници са лечебното заведение, на което се крепи цялото здравеопазване в даден регион", настоя той. По думите на Тотев 40% от общинските болници са с по-ниски бюджети от трудовите възнаграждения.
"Общинските болници, ако така продължат нещата, те реално са във фалити. Задължения се трупат и към персонала, и към кредиторите", коментира пред медиите д-р Тотев.
Той бе категоричен, че има болници, които дават частично заплати, но не би споделил конкретно данни за тях, тъй като това са отделни търговски дружества.
На въпрос какви са очакванията към новия рамков договор, той отговори: "Трудно ми е да кажа, ние имаме конкретни предложения, едното от тях е да се пипнат пътеките, по които работят общинските болници. Ако те не бъдат пипнати, нещата остават извън всякакъв коментар, понеже населението намалява, ние няма откъде да вземем пациенти, които да въртим".
Пътеките са от 2007 г., когато минималната заплата е била 180 лева. Сега е 460 лв., а пътеките са на същата стойност. Значи трябва оборотът да увеличим. Как да пишем фиктивни пациенти, попита д-р Тотев.