Има смъртен случай на дете, което е разчитало на помощ от Фонда за лечение на деца в чужбина. Това е станало след след като там нахлуха спецполицаи от ГДБОП, за да сменят ръководството на Фонда по обвинения, които и до момента са недоказани.
Това разкриха напусналите членове на Обществения съвет към Фонда, които дадоха пресконференция в БТА преди днешния протест пред сградата на Министерството на здравеопазването. Те разказаха някои конкретни случаи.
За починалото дете членовете на Съвета казаха, че не могат да твърдят дали причината е заболяването на детето или забавянето на документите за неговото лечение.
На пресконференцията имаше въпрос, отправен по-скоро към проф. Пилософ и здравния министър Петър Москов, отколкото към присъстващите на брифинга: "Какво се случва с децата, които остават тук, (вместо да заминат за лечение в чужбина - б.р.), имало ли е смъртен случай".
Има 216 неокомплектовани досиета на деца, които чакат лечение, стана ясно на пресконференцията. "Проф. Пилософ не може в срок да си изиска становищата от експертите, дава ни ги в този вид, за да мине през Обществения съвет и да спази правилника. Ние връщаме документите и вината остава в Обществения съвет“, обясниха членовете му.
"Когато няма достатъчно информация, не може да вземем становище. Толерансът от време не може да бъде позволен в система, в която става въпрос за човешки живот", категорична бе Нели Логофетова, която напусна Обществения съвет на Фонда за лечение на деца в чужбина.
От всички изказвания не стана ясно и кой поема отговорността от нарушената работа на Фонда за лечение на деца. Напусналите и все още останалите членове на Обществения съвет разказаха, че за становище им се предоставят случаи на болни деца с неокомплектовани документи.
Един от конкретните примери - предоставен е случай на дете, което се нуждае от лечение в чужбина без становище на един от експертите. На базата на предоставените документи членовете на ОС не са приели случая да бъде финансиран.
След като родителите са се свързали и са предоставили подписан и подпечатан документ от лекар, че е неотложно лечението (документ, който не е бил в комплекта, предоставен на Фонда по този случай) шефът на Фонда проф. Пилософ отново е изпратил за разглеждане документите на детето вече с експертизата.
На базата на по-пълната информация и в нарушение с правилата на Фонда, защото не може повторно разглеждане на един и същи казус, е имало положително становище за това дете, разказаха от Обществения съвет.
Представителите на гражданското общество в този съвет разказаха, че в противоречие с правилата на 1 юни са им предоставени три случая на деца без оферти. До края на юни 59 случая на деца са били само с едно становище, което е непълна информация.
Според правилата, поради липса на информация, членовете на Съвета връщат тези случаи, за да се допълни комплекта на документи. От Фонда обясняват на родителите, които чакат да спасят живота на децата си, че Съветът е върнал случая, без да казват защо.
"Общо 212 случаи на деца сме разгледали с по едно становище от 20 април до днес. Да, по правилник нямаме право да гласуваме, но ако не бяхме гласували, 212 деца щяха да чакат", разказаха представители на Обществения съвет.
"Същото е и за децата без оферти - 30 деца са подадени за това време. Гласуваме, защото децата не могат да чакат", отговориха на обвиненията от министерството на здравеопазването от Съвета.
Йордан Петров от "Спаси, Дари на..." посъветва членовете на Обществения съвет да съберат документит и да ги пратят в ГДБОП, прокуратурата, съда. "Пращането до Пенка Белева (по чиито подозрения бе акцията на спецполицаите - б.р.), може да бъде само подигравка“, обясни Петров.
От Обществения съвет разказаха, че като запитали председателя на фонда проф. Владимир Пилософ защо подават неокомплектовани заявления, неговият отговор бил: "Да си вържа гащите". Той обяснил, че спазвайки сроковете подава някакви документи за обсъждане в Съвета. Членовете на Съвета, понеже нямат всички становища, не могат да вземат решение и връщат случая на Фонда. "Той спазва процедури, децата изобщо не са на дневен ред", възмущават се членове на гражданското общество във Фонда.
"Тези протоколи са един от документите, чрез които Министерството превежда пари, ако те не отговарят на истината, вижте какво пише в Наказателния кодекс", обясниха защо искат всичко да бъде изпипано от Обществения съвет.
Членовете на Фонда не приемат и коментарите за родителите от страна на ръководството на Фонда - едва ли не, че родителите са прости.
"На принципа: "Една жена каза..." не мога да приема сериозно", цитираха думите на проф. Пилософ и обясниха, че "едната жена" е майка на болно дете, която му дала координаторите за клиниката, където трябва да се лекува детето й.
Ако няма Обществения съвет, няма да има прозрачност и няма да знаем къде отиват парите за лечение на деца, обясниха членовете на Съвета.
Журналистът от БНТ Мария Чернева разказа, че са имали случаи при очевадно негласуване от членове на ОС им предоставят да разпишат протокол, че са одобрили предложенията на администрацията на Фонда. "И в електронните гласувания има разминаване", каза Чернева.
Тя даде пример с протокола от 31 август т.г., когато за 51 деца са представени само с едно становище. Разказа за много случаи на одобрени документи за деца с ортопедични операции. Наблюдава се опасна тенденция на одобряване на операции без насрещно мнение. Там интересите са огромни и рисковете, каза Чернева.
Тя обясни, че е обществена тайна, че медицинските изделия се продават над цените им. "За разлика от лекарствата цените им не се реферират. Публична тайна е, че се подават на двойно, тройно по-скъпи. Намесват се много интереси и заради пари, които се разпределят между лекари, болници и фирми. Не можем да оставим този механизъм без насрещно мнение - без да е ясно, че тази става или плака, се поставя поради необходимост. Нямаме защита. Тази цифра (на предоставените в последните заседания случаи - б.р.) е доста обезпокоителна. Това е тенденция да се одобряват случаи без насрещно мнение. Имаше опит да се отмени практиката за насрещното становище (на Обществения съвет, на специалисти - б.р). След спорове това остана, но сега се действа така, сякаш няма правилник", разказа Чернева.
Според справка от Фонда за лечение на деца през 2015 са разгледани 1575 бр. заявления за помощ от Фонда за лечение на деца.
От април т.г. до сега са разгледани 870 заявления, от които са одобрени 104 за лечение в чужбина, 545 - за лечение в България, 71 са отказите, а 148 са становищата за допълнително разяснение.
Два часа след тази пресконференция в БТА в министерството на здравеопазването директорът на Фонда проф. Владимир Пилософ реши да даде извънредна пресконференция по темата.