Добивът на Биткойн, често критикуван заради консумацията си на енергия, се превръща в изненадващ съюзник в енергийния преход на Европа. "Миньорите" се оказват изключително полезни при балансирането на натоварването на мрежата - което е особено важно, когато залагате на повече възобновяеми мощности, пише Forbes в свой материал.
Европейската енергийна криза, задълбочена от геополитическото напрежение и нарастващите разходи за енергия, принуди континента да преосмисли подхода си към потреблението на енергия. Възобновяемите енергийни източници като фотоволтаични инсталации и вятърни турбини, вече представляват 59,7% от производството на електроенергия в Германия.
Въпреки това, непостоянният характер на ВЕИ създава предизвикателства за стабилността на електропреносната мрежа.
Европейската асоциация за биткойн енергия (EBEA), основана през 2023 г., изследва добива на биткойн като уникално решение на предизвикателствата пред енергийната инфраструктура на ЕС. Рейчъл Гайер, председател на EBEA, обяснява: "Копачките" на Биткойн могат да се изключат, когато цените на електроенергията скочат, и да се включат, когато цените паднат, което ги прави идеален партньор за стабилизиране на мрежите."
За разлика от центровете за данни на компании като Amazon или Facebook, добивът на Биткойн е изключително гъвкав - не е нужно да създава непрекъснат натиск върху претоварената мрежа, а при свръхпроизводство на енергия може да поеме огромна част от излишъка.
Готви се и законодателство, което ще насърчава използването на именно тази иначе ненужна енергия за добив на крипто. Според Гайер този подход ще създаде чисто пазарни стимули за изграждане на ВЕИ, което е по-добър вариант от субсидирането им.
Освен в Германия, EBEA работи и в други европейски държави. В Австрия, която разчита много на ВЕЦ, е в ход пилотен проект. Във Финландия пък компанията Terahash, която си партнира с гиганти като Siemens, има високотемпературни съоръжение за добив на Биткойн. То се захранва с възобновяема енергия, а отделената 70-градусова топлина се използва от местната топлофикация за захранването на град с 12 000 души население.
Оперативният и търговски директор на дружеството Матиас Фендт разказва пред изданието, че работят по няколко проекта за бизнес клиенти, които интегрират фотоволтаични инсталации, батерии и добив на Биткойн. Резултатът е намалени разходи за ток, парно и топла вода, но и приходи от самото "копаене", които намаляват първоначалната инвестиция и разходите за поддръжка.