На фона на усилията за забавяне на остаряването на мозъка и за промяна на генетичния код за избягването да някои заболявания учените са на ръба да удължат продължителността на живота. Какъв би бил ефектът върху света, ако хората живеят до 150 години или дори вечно?

Последствията от това биха били огромни както за отделния човек, така и за обществото като цяло. От ООН прогнозират, че до 2050 г. населението на земята ще достигне 10 милиарда души, като се очаква тогава хората над 60 години да са двойно повече в сравнение с днес.

Какви промени в обществото обаче ще са необходими, ако продължителността на човешкия живот се удвои? От Световния икономически форум се опитват да дадат отговор на този въпрос. По време на годишния форум на организацията в Давос беше обсъдена тази тема.

Според прогнозите в случай, че хората водят здравословен начин на живот 150 години, те ще трябва да спортуват 27% повече, да ходят 4% по-често на лекар и да редуцират стреса в ежедневието си с 22%.

Освен това вероятно 20 на сто от населението ще решат да развият професионалните си възможности и да използват по-дългия си живот, за да вземат поне още една диплома за висше образование. Други пък биха оползотворили времето си за специалност, различна от тази, която вече имат.

Заедно с това в случай, че човек е здрав през по-голямата част от тези 150 години, човек ще работи за много по-дълъг период. Така например голяма част от населението ще могат да се пенсионират на 100 години.

Съществува обаче и опасност от задълбочаване на неравенството, като заможните ще имат повече време да трупат богатство. От друга страна обаче социалната мобилност ще се увеличи, като по-бедното население ще има повече време да „навакса” спрямо по-състоятелната прослойка.