От древни времена хората търсят отговори на многобройните си въпроси за живота на земята. Често те се опитват да намерят отговори като гледат към небето и наблюдават движението на небесните тела.
С развитието на човешката цивилизация, на науката и техниката, изучаването на космическото пространство е достигнало забележително ниво. През последните десетилетия водещите държави в света изразходват огромни суми за космически проекти.
Разказваме за най-скъпите космически проекти в историята.
Източник: Wikipedia
Марсоход Curiosity: $2,5 милиарда
Марсоходът Curiosity представлява автономна хишмическа лаборатория.
Апаратът с името "Любопитство", в рамките на мисията на NASA Mars Science Laboratory, каца на Марс 6 август 2012 година.
Първоначално се е предполагало, че бюджетът на този проект ще бъде $650 млн., но впоследствие неговата стойност е нараснала значително - до $2,5 милиарда.
Източник: Wikipedia
Междупланетна станция "Касини - Хюйгенс": $3,26 милиарда
Cassini-Huygens е космически апарат, създаден съвместно от НАСА, Европейската космическа агенция и Италианската космическа агенция за изследване на планетата Сатурн, нейните пръстени и спътници. Комплексът се състои от орбиталната станция Cassini и спускаемият модул Huygens, предназначен за кацане на Титан.
Апаратът е изстрелян на 15 октомври 1997 г. и влезе на орбита около Сатурн на 1 юли 2004 г. На 25 декември 2004 г. спускаемият модул се отдели от орбиталния модул и навлезе в атмосферата на Титан на 14 януари 2005 г. Спускаемият модул предаде данни за атмосферата и повърхността на спътника, и направи множество снимки.
"Касини-Хюйгенс" е първият апарат на орбита около Сатурн и едва четвъртият, посетил планетата.
На 15 септември 2017 г. е извършено контролирано унищожение на космическия апарат чрез изгарянето му в атмосферата на Сатурн Този метод е избран от съображения за предотвратяване на потенциално биологично замърсяване.
Източник: Wikipedia
Орбитална станция "Мир": $4,2 милиарда
"Мир" е съветско-руска космическа станция, която работи в пространството в близост до Земята от 20 февруари 1986 г. до 23 март 2001 г. Първата мултимодулна обитаема орбитална станция.
Станцията е обитавана от 13 март 1986 г. до 16 юни 2000 г. Обслужва се от транспортните космически кораби ракетите тип "Союз" и "Прогрес".
Прекара 5511 дни в орбитата на Земята, от които е била обитавана 4594 дни, като прави 86 331 обиколки около планетата.
По време на съществуването на станцията в нея се извършват над 23 хиляди космически научни експерименти.
Станцията беше посетена от 104 астронавти от 12 държави, участващи в 28 експедиции. В открития космос излязоха 29 мъже астронавти и 6 жени астронавти.
На 23 март 2001 г., след като е надхвърлила трикратно проектния си живот, станцията "Мир" е приводнена в южната част на Тихия океан.
Източник: Wikipedia
ГЛОНАСС: $4,7 милиарда
Глобалната навигационна спътникова система (GLONASS) е руска система за сателитна навигация, една от двете напълно функциониращи глобални системи за сателитна навигация.
Системата се основава на 24 спътника, движещи се над повърхността на Земята, в три орбитални равнини с наклон на 64,8 ° на орбитални равнини и надморска височина 19 400 километра.
Развитието на проекта GLONASS се осъществява от "Роскосмос", информационни спътникови системи на "Академик М. Решенев" и "Руски космически системи" АД.
Източник: Wikipedia
Сателитна навигационна система "Галилео": $6,3 милиарда
"Галилео" е съвместен проект за спътниковата навигационна система на Европейския съюз и Европейската космическа агенция и е част от транспортния проект "Транс-европейски мрежи". Той е замислен като замислен като алтернатива на GPS и ГЛОНАСС, контролирани съответно от САЩ и от Русия.
"Галилео" се очаква да предостави: По-голяма точност за всички потребители в сравнение с настоящите системи; Подобрено покритие над 75 градуса северна географска ширина; Система за позициониране, на която може да се разчита дори и по време на война.
Постепенното разполагане на спътниците на "Галилео" в земна орбита, на височина 23 600 км, първоначално се планираше да направи достъпни спътникови навигационни услуги от 2014 година, но окончателната реализация се забавя с две години.
На 15 декември 2016 г. навигационната система "Галилео" официално е въведена в експлоатация от Европейската комисия и става достъпна за ползвателите в режим на "начална експлоатационна производителност" (Initial Operational Capability). Към момента на въвеждане на системата на орбита се намират 18 спътника, от тях: 11 - действащи, 4 - въвеждат се в експлоатация, 2 - работят в тестов режим.
Източник: Wikipedia
Космически телескоп "Джеймс Уеб": $8,8 милиарда
Космическият телескоп "Джеймс Уеб" (James Webb Space Telescope) е орбитална инфрачервена обсерватория, която трябва да замени остарелия космическия телескоп "Хъбъл".
Проектът е резултат от международното сътрудничество на 17 държави, ръководени от НАСА, със значителен принос от европейските и канадските космически агенции. Телескопът носи името на Джеймс Едуин Уеб - ръководител на НАСА в периода 1961 - 1968 г., под чието управление САЩ изготвят програмата си за изпращане на човек на Луната.
Извеждане на апарата в космоса на хелиоцентрична орбита от около 1 500 000 км от Земята, бе планирано за октомври 2018 г., но след това отложено за пролетта на 2020 г. То трябва да бъде извършено от космическия център във Френска Гвияна с ракета Арияна 5.
В такъв случай, първото научно изследване, може да започне през есента на 2020 г. Срокът за работа на телескопа е предвиден да бъде не по-малко то пет години.
Източник: Wikipedia
GPS: $12 милиарда
GPS е спътникова навигационна система, която осигурява измерване на разстояние, време, и определя местоположението в глобалната координатна система WGS 84.
Системата се състои от минимум 24 спътника, разположени на 6 орбити на височина около 20 000 километра и наземен контролен център с наблюдателни станции, разположени в различни точки на Земята. Принципът на действие се базира на измерването на разстоянието от мястото, чиито координати търсим, до група спътници, чиито координати са точно определени и известни. Разстоянието се пресмята на базата на времето за разпространение на радиосигнала от спътника до потребителя.
Глобалната система за позициониране е проектирана и контролирана от Министерството на отбраната на САЩ. Тя може да бъде използвана безплатно от всеки.
Поддръжката на системата струва около 400 млн. долара годишно, включително разходите по подмяна на остаряващите спътници. Първият от 24-те спътника, които формират сегашната GPS, е изведен в орбита на 14 февруари 1989 г.
Източник: Wikipedia
Програма "Аполо": $25,4 милиарда
Програмата Apollo е космическа полетна програма на НАСА, която бе приета през 1961 г. с цел извършване на първото кацане на Луната и завършена през 1975 г.
Общият брой на мисиите през периода от 1961 г. до 1975 г. по програмата Аполо е тридесет и три. От 1968 до 1975 г. са изстреляни 15 космически кораба от серията Аполо с екипаж на борда. От тях девет са достигали до Луната, успешно са се прилунили шест, като на Луната са се разхождали общо 12 астронавта.
Първата стъпка на човек на друго небесно тяло е направена на 21 юли 1969 г. от Нийл Армстронг. Около 20 минути по-късно на повърхността на Луната стъпва и Едуин Олдрин и двамата остават там повече от два часа.
Източник: Wikipedia
МКС: $160 милиарда
Международната космическа станция -МКС (International Space Station, ISS,) е съвместен проект на пет космически агенции. МКС е пилотирана орбитална станция, използвана за многофункционален космически изследователски комплекс.
МКС е международен проект, в който участват14 държави: Съединените щати, Русия, Япония, Канада и членовете на Европейската космическа агенция Белгия, Германия, Дания, Испания, Италия, Холандия, Норвегия, Франция, Швейцария и Швеция.
Изграждането на МКС започва през 1998 г. Станцията е на ниска околоземна орбита и може да бъде видяна от Земята с невъоръжено око. Височината ѝ варира от 319,6 км до 346,9 км над повърхността на планетата. Станцията се движи със средна скорост около 27 743,8 км/ч, извършвайки 15,7 обиколки на ден. Първият компонент на станцията е на орбита от 20 ноември 1998 година или от близо 20 години, а първият екипаж пристига на 2 ноември 2000 година, като към днешна дата станцията е постоянно обитавана вече над 17 години, което е рекорд.
Източник: Wikipedia
Програма Space Shuttle: $209 милиарда
Първите космически кораби Спейс Шатъл (Space Shuttle ) за многократно използване започват да се разработват след 5 януари 1972 г., когато президентът Ричард Никсън утвърждава програмата "Космическата совалка" на НАСА. Силна поддръжка на програмата оказва Роналд Рейгън, тъй като совалките са ключово звено от програмата му "Звездни войни".
Първия старт на совалка е на 12 април 1981 г., а последния - на 8 юли 2011 г. За този период са осъществени общо 135 космически полета.
Космическите совалки носят космонавти на борда си, както и товари като изкуствени спътници и части за космическите станции в ниската околоземна орбита, в горната част на атмосферата или термосферата. Обикновено екипажът се състои от 5 до 7 члена. Максималния товар, който може да бъде носен от совалката е с тегло 22 700 кг.
Първоначално са построени четири напълно функциониращи совалки: Колумбия, Чалънджър, Дискавъри и Атлантис. Като две от тях са изгубени при катастрофи - Чалънджър през 1986 г. и Колумбия през 2003 г. с общо 14 жертви. Индевър е петата совалка, конструирането на която е одобрено през 1987 г. с цел да замени Чалънджър.
Cantona7
на 10.06.2018 в 22:36:05 #1http://outsideradio.blogspot.com/2015/12/bill-kaysing-interview-moon-hoax.html