Първи български сателит с функции в сферите на науката и безопасността - така от компанията EnduroSat определят Balkan-1, който преди два дни беше изведен в орбита от ракета на SpaceX. Всъщност, това е първа стъпка от създаването на цяла констелация от 120 спътника, които трябва да дадат на страните от региона и ЕС изключително мощен и многофункционален инструмент за набавяне на информация в почти реално време.

Какво представлява Balkan-1

Самият Balkan-1 е наносателит - теглото му е 32 килограма. Той използва най-голямата версия на SmallSat платформата на EnduroSat - 16U. Названието идва от използваните единици при наносателитите - куб с размери 10х10х10 сантиметра. В случая говорим за 16 такива.

Космическият апарат вече лети на 500 километра над нашата планета.

На борда има мултиспектрален сензор, като резолюцията му е такава, че един пиксел отговаря на 1,5 квадратни метра реална площ. Той служи за наблюдение на Земята в няколко честотни ленти.

Снимка 699382

Източник: EnduroSat

Това е и единственото оборудване на Balkan-1, което не е българско, посочи пред БТА софтуерният архитект от EnduroSat Любомир Тошев.

Данните се обработват в реално време с помощта на изкуствен интелект както на борда, така и на Земята. Част от алгоритмите са създадени от френска компания.

Експлоатационният живот на сателита е 5 години.

Част от нещо по-голямо

Сам по себе си, Balkan-1 е важен за EnduroSat и България и полезен за региона сателит, но той е и първа стъпка към изграждането на констелация от 120 спътника Balkan.

Тя ще позволи дадена точка да се заснема на всеки 90 минути - от гледна точка на космическото наблюдение, това е почти в реално време.

На сайта си от компанията посочват някои от приложенията на констелацията:

  • Следене на кораби, управление на морския трафик и засичане на съмнителни дейности;
  • Наблюдение на ключова инфраструктура и държавни граници;
  • Реагиране при бедствия и аварии;
  • Ранно засичане на проблеми в горски и земеделски масиви.

За всички тези цели има и софтуерни интеграции с различни специализирани инструменти. Наличието на AI на борда позволява сателитът бързо да изпрати информация за дадено наблюдавано от него събитие - а след това и пълните данни.

От EnduroSat си поставят за цел да направят по-лесен достъпа до този тип събирана от Космоса информация.

EnduroSat набра $10 милиона капитал, за да разшири своя дял в глобалния космически пазар

Български лидер в космическите технологии привлече $10 милиона капитал

През последните 6 години бизнесът им расте с над 200% годишно

Проектът Balkan беше избран след конкурс от Европейската космическа агенция за включване в програмата Copernicus за наблюдение на Земята. Той е в "компанията" на начинания от Германия, Италия, Франция и ред други държави.

Balkan-1 трябваше да излети още през миналата година, но пускът в крайна сметка стана факт в началото на тази. През първата половина на 2025 г. в орбита трябва да бъде изведен още един сателит от констелацията.