Интервю с ректора на Русенския университет „Ангел Кънчев” - проф. д-р Велизара Пенчева

Проф. Пенчева, Русенският университет „Ангел Кънчев” стои стабилно на картата на висшите училища в България. Предстои отбелязването на 71-та му годишна. Малко или много са тези години за зрелостта на едно висше училище?

Бих казала, че годините са малко, ако постигнатото не съответства на очакванията на потребителите на висшите кадри и на обществото. Факт е обаче точно обратното - Русенският университет се е развивал точно в отговор на потребностите на нашето общество. Още със създаването си на 12 ноември 1945 г. като първото извънстолично техническо висше училище, неизменно сме следвали изискванията на времето.

Русенският университет извървя дълъг път - от висше училище по селскостопанска техника през утвърждаването си като една от най-добрите политехники у нас до заемането на своята стабилна позиция сред университетите у нас и в Европа. В момента имаме осем факултета, от които четири инженерни и четири хуманитарни, а също и два филиала – в Разград и в Силистра. Обучаваме над 9 хиляди студенти, а исторически погледнато диплома с наш печат имат повече от 50 000 българи и над 1500 чуждестранни граждани. Всички те са нашите истински посланици в България и по света.

Снимка 256513

Преди няколко дни имахме среща с наши випускници от региона на Северозападна България. Тогава, във Видин, имах удоволствието да се срещна с три поколения мъже – дядо, син и внук, които са получили висшето си образование в  Русе. Беше изключително емоционално, защото, както казаха те, знанията, които са натрупали тук са им позволили да работят не само в България, а и да практикуват професиите си в Европа, получавайки много висока оценка.

Успява ли университетът да съдейства за развитието на региона?

Русенският университет е партньор на всички публични институции в региона, на стотици организации и предприятия. „Областната стратегия на Област Русе 2014-2020“ е дело на наш екип. Основахме „Форум за регионално съгласие и сътрудничество“ на Русенския университет с областите Русе, Разград, Силистра и Търговище за развитие на човешкия, научноизследователския и иновационния потенциал. Заедно с Великотърновския университет подписахме споразумение с областните администрации на Русе и Велико Търново за развитие на Северен централен район. През май на среща с областните управители от крайдунавските области също подписахме споразумение за сътрудничество. Целта ни е постепенно да се превърнем във фактор и гарант за развитието на целия Дунавски регион. Обучението, което осъществяваме е съобразено с изискванията както на бизнеса, така и на публичните институции.

Заедно с БАН Създадохме Регионален академичен център Русе, който свързва индустриалните фирми с изследователски екипи на университета и БАН за решаване конкретни техни проблеми. Учредихме „Интермодален транспортен и логистичен клъстер Русе“ в партньорство с "Холдинг БДЖ“, ИА "Проучване и поддържане на река Дунав“, "Параходство Българско речно плаване“, компанията за извънгабаритни превози "Холлеман България“ и спедиторското дружество за речни, речно-морски и комбинирани превози "Донау Транзит“. В предходния програмен период изпълнихме 14 трансгранични проекта с румънската страна, в които наши партньори са не само университети и научни институти, но и бизнес сдружения и фирми. Към момента изпълняваме два проекта за сегашния програмен период. Всичко това работи за регионалното развитие.

Проф. Пенчева, споделихте, че обучението в Русенския университет е съобразено с изискванията на икономиката в регионите. Как това влияе върху подготовката на студентите и тяхната реализация?

Партньорството с бизнеса и институциите е дългосрочен приоритет на Русенския университет. От 2011 г. изпълняваме наша „Стратегия за изграждане на партньорство с бизнес средите за високо качество на обучение“, за да постигаме съответствие между търсенето и предлагането на висши специалисти. Центърът ни за кариерно развитие поддържа контактите с фирмите и организациите, като информира студентите за обявени работни места, стажантски програми и практики.

Снимка 256544

От 2009 г. провеждаме целогодишни кампании „Дни на работодателите“. Те стимулират взаимодействието между факултетите и работодателските организации за актуализиране на учебните съдържания, участието на професионалисти от практиката в учебните форми, договарянето на стажове и практики.

В последните две години правим „Дни на кариерното развитие на първокурсника“. Макар още в първи курс, нашите студенти се срещат с потенциални техни работодатели и в по-неформална обстановка могат да разговарят с мениджърите по подбор на персонала. Така от една страна младежите разбират какви са изискванията, на които трябва да отговарят, за да започнат трудовия си стаж в съответната фирма, от друга - участват в истински интервюта за работа и трупат опит. В тези разговори студентите научават кои са ценните качества за техния бъдещ работодател и могат да работят за тяхното развитие в годините си в университета – дали усъвършенстване на технически умения, или изучаването на езици.

Използваме и възможностите на европейското финансиране. По проекта „Студентски практики“ 2800 студенти от всички специалности проведоха 240-часови практики в работната среда на над 300 предприятия и институции. По други проекти актуализирахме десетки учебни програми на дисциплини в съответствие с изискванията на пазара на труда.

В сътрудничество с бизнеса обогатяваме и осъвременяваме учебните и изследователските лаборатории на инженерните специалности. Над 5 млн. лв. са инвестициите на фирми-партньори в лабораторната ни база.

Университетът има доста активна международна дейност. Какъв е ефектът върху образователния процес и научните изследвания?

За научната продукция ефектите се измерват с международната й оценка. В образователен план повишаването на качеството води до унифициране на учебните съдържания и образователните технологии. Затова Русенският университет се включи в световната класация на университетите и колежите, която обхваща множество аспекти на висшето образование - U-Multirank. В двете си участия до момента с професионалните направления „Машинно инженерство“ и „Информатика и компютърни науки“ се наредихме сред първите 35 от общо 276 висши училища от Европейския съюз според 6-те критерия за преподаване и обучение. Резултатите ни в тази класация ни позволяват да се сравняваме не само с българските, а и утвърдените университети в Европа.  

Всяка година над 100 студенти от Русенския университет пътуват в чужбина по програма "Еразъм плюс", за да учат в 272 чуждестранни висши училища, които са наши партньори, или да провеждат практика в чуждестранни фирми и организации. За своя престой там те получават стипендии, които покриват разходите им.

Снимка 256514

Името на Русенския университет се чува все повече и в международните състезания. Например регистрираме изключително успешни участия на Шел екомаратон, като през лятото на тази година, конструираният от нашите студенти електромобил измина 409,5 километра с 1 киловатчас енергия и се класира на 11 място на надпреварата в Лондон. Новото предизвикателство, което са си поставили нашите студенти е да разработят прототип на градски автомобил, който да се задвижва с водородна клетка. Амбицията им е да участват в следващия Шел екомаратон.

Всъщност нашите студенти работят да приближат бъдещето съм съвременността. Защото според Бялата книга - Пътна карта за постигането на единно европейско транспортно пространство до 2030 година автомобилите, използващи конвенционални горива, трябва да намалеят двойно. Целта е през 2030-та в големите градове в Европа да има практически свободна от въглероден двуокис градска логистика, до 2050 година автомобилите с двигатели с вътрешно горене трябва да бъдат поетапно изтеглени от употреба в градовете.

Проф. Пенчева, Русенският университет е известен и с много добрата си техническа база. Студентите оценяват ли това?

Смятам, че го оценяват. Те действително учат в отлично обзаведени учебни зали и лаборатории. Новите образователни технологии са сред водещите ни приоритети. Всичките ни учебни зали са оборудвани с мултимедийни системи, лабораториите ни се обновяват постоянно. Създаваме условия, в които студентите да развиват потенциала си. Една от най-новите ни зали се ползва от студентите от катедра Промишлен дизайн, в която се преподават дисциплини свързани с изобразителното изкуство – рисувателни техники, цветознание, история на изкуството. Пет от корпусите в кампуса на университета са санирани по фонд „Козлодуй“, а със собствени средства изграждаме достъпна среда в отделните сгради – естакади, платформи и асансьори за хора с двигателни затруднения.

Снимка 256515

Студентските общежития също предлагат много добри условия на живот. Те са разположени в кампуса на университета, в непосредствена близост до учебните корпуси. Местата са достатъчни за всички желаещи. Ще спомена и отличните възможности за спорт, туризъм и клубна дейност. Обновихме спортния комплекс на университета и вече имаме няколко мултифункционални игрища и изключително комфортна зала, които посрещнаха част от състезанията от Националната студентска универсиада, чийто домакин беше Русе. Всеки студент според интересите си може да открие своето спортно, културно или интелектуално призвание, да се присъедини към мисията на предпочитан от него клуб.