В свят, в който геополитическата мощ е все по-свързана с технологичното развитие, САЩ дълго време водеше пред съперниците си. Американските компании произвеждат най-бързите компютри, най-смъртоносните изтребители и най-способните роботи.

Но растящата икономика на Китай - вече втората най-голяма - и огромните държавни инвестиции в технологии съкращават разстоянието както никога досега, пише The Wall Street Journal.Този прогрес накара президентът Доналд Тръмп да се впусне в търговска и икономическа война с Пекин използвайки мита, контрол на износа и опит за предотвратяване на кражбата на търговски тайни.

Все още не е ясно как пандемията ще промени съотношенията на силите, но едно е ясно: заразата не успя да охлади напрежението. Администрацията на Тръмп обмисля нови ограничения, които ще попречат на развитието на Китай да произвежда водещи полупроводници, според източници на изданието. Миналият месец председателят на Huawei предупреди, че Пекин може да въведе собствени ограничения срещу САЩ.

Най-видима е битката при 5G. Вашингтон предприе редица мерки, за да се опита да забави развитието и да попречи на бизнеса на Huawei, лидер в технологията. САЩ смятат, че компанията представлява риск за киберсигурността, а от производителя категорично отричат.

Битка се води и при други технологии, които - като 5G - няма да променят живота ни днес, но ще са значими за това как живеем, работим и водим войни скоро. Изкуственият интелект често се сочи като основа на нова индустриална революция.

The Wall Street Journal обобщава основните технологии и битката между двете първи икономики.

5G

Главният прокурор на САЩ Уилям Бар разясни позицията на САЩ за 5G през февруари, като предложи Вашингтон и съюзниците да придобият дялове от конкурентите на Huawei Nokia и Ericsson. И двете са базирани в Европа.

Белият дом по-късно отхвърли идеята, но думите на Бар подчертаха как нито една американска компания не може да се изправи срещу Huawei, най-големият производител на телеком оборудване в света.След редица лоши решения някогашните американски гиганти Lucent и Motorola бяха придобити от финландската Nokia и шведската Ericsson. От своя страна, две европейски компании преминаха през съкращения и период на загуби в опит да се конкурират в китайския гигант, който успя да спечели пазарен дял, почти равен на общия на европейските компании, благодарение на ниските цени.

САЩ има някои играчи в 5G. Cisco е най-големият производител на рутери и суичове. Qualcomm и InterDigital са водещите компании в областта на интелектуалната собственост и печелят приходи от патенти в областта.

Но тези пазари са сравнително малки, а Huawei играе и на двата. Над 60% от капиталовите разходи на телекомите в САЩ за 5G ще бъдат похарчени за оборудване, като антени и други - пазар, на който Huawei е лидер.Все пак е твърде рано да обявим Huawei за победител, тъй като Вашингтон има още инструменти, с които да създаде проблеми с китайската компания. В момента администрацията на Тръмп обмисля затягане на санкциите.

Засега обаче състезанието тук печели Китай.

Изкуствен интелект

Преди три години Пекин заяви намерението си да бъде лидер в изкуствения интелект до 2030 г., предвиждайки местната индустрия да бъде оценена на около $150 млрд.

Публичните гиганти на Китай, включително Alibaba и Baidu, вече инвестираха милиарди в развойна дейност и създадоха лаборатории в Китай и Силициевата долина. Това ги направи гиганти в областта, като те изпревариха конкурентите в области като алгоритми за е-търговия и лицево разпознаване. Огромното население на Китай, съществуващата вече инфраструктура за наблюдение и липсата на закони за поверителност на гражданите генерират огромни обеми данни, които тренират изкуствения интелект.

Но докато Китай засега води в някои области, като лицево разпознаване, не е напред във всички тях. Когато става въпрос за общ изкуствен интелект - или AI с възможност да мисли като човек, големите щатски компани като Microsoft, Google и други със сигурност водят, казва Пол Триоло, анализатор в Eurasia Group.

Американските технологични гиганти имат огромно количество средства за инвестиции, които използват за насочени реклами, автоматично филтриране на снимки и видео и други. Някои продават AI услуги на други компании, правителства и полиция.

Развойната дейност в областта в САЩ е сред най-добрите в света, а същото се отнася и за кадрите - комбинация от водещи университети и дълбоки джобове, както и отвореност към идея и хора от целия свят. Именно тук САЩ има значително преимущество, поне в средносрочен план.

Така засега САЩ води, но не с много

Квантови компютри

За разлика от днешните компютри, които използват само нула и единици, квантовите компютри позволяват на данните да съществуват в повече от две състояния. Новият слой им позволява да обработват повече информация по-бързо и потенциално да надхвърлят мощта на суперкомпютрите. Докато стигнем до този момент обаче, ще са нужни вероятно десетилетие, а може би и повече.

Но тъй като квантовите компютри вероятно ще са достатъчно мощни, за да се справят със сегашните методи на криптиране и ще могат да изпълняват сложни симулации, с които да откриват нови лекарства, те привличат огромни инвестиции от частния капитал и от правителствата.

САЩ е ясен лидер в създаването на квантови компютри. Миналата година Google обяви "квантово превъзходство" с машина, която е успяла да направи изчисление, което традиционен компютър досега не е успявал. IBM, друга американска компания, също има квантов компютър (и оспори резултата на Google). Китайски учени също са създали такива, но анализатори казват, че те са с години назад от САЩ.

Квантовата технология може да се използва и за бърза и сигурна комуникация - и тук Китай може би имат превъзходство. През 2016 г. страната пусна сателит, който използва фотонови лъчи в квантово състояние - накратко, това означава, че комуникацията няма как да бъде прихваната.

Засега: САЩ води в квантовите компютри, но Китай в квантовата комуникация.

Полупроводници

Китай похарчи десетки милиарди през последните десетилетия, за да се опита да настигне конкурентите в областта на полупроводниците, които гарантират по-бързи компютри и смартфони и по-умни оръжия. Статистика от Semiconductor Industry Association сочи, че износът на чипове от САЩ за Китай остават на постоянни нива през последните години, а китайските компании не успяват да спечелят пазарен дял дори на местния пазар. Около 47,5% от чиповете, продадени в Китай, са американски.

Съседите на Китай успяха да се развият с бърз темп, като южнокорейската Samsung се превръща в доминиращ доставчик, а TSMC от Тайван е най-големият производител по поръчка.

Водещият производител в Китай - Semiconductor Manufacturing International - не успява да постигне производството на конкурентни чипове. Изчислява се, че Китай е на между 5 и 7 години след САЩ и Тайван. Така, докато страната успее да постигне днешните нива, индустрията вече ще е преминала на следващ етап от развитието си.

В краткосрочен план стратегията на Китай е да намали зависимостта си от американски процесори, а в дългосрочен - да налее милиарди и да се надява, че инвестициите ще се отплатят.Така в тази област САЩ води.

Автономни автомобили

Бизнеси от Силициевата долина, като Waymo и Cruise направиха бързи крачки напред в тази област и засега САЩ води ясно и тук. Предимството на страната в производство на чипове също ѝ помага да се изстреля напред.

Доклад на McKinsey сочи, че китайските компании изостават с две-три години от американските си конкуренти.

В дългосрочен план обаче Китай вероятно ще излезе начело. Страната вече е най-големият пазар в света, а регулаторната среда - като ограничения за достъп до карти на база национална сигурност и изискванията чуждестранните компании да си партнират с местни предприятия - помагат на китайските шампиони в набирането на пазарен дял. Сред тези компании можем да отличим Baidu, Didi и Pony.ai.

Огромното население на Китай ще даде на местните компании предимството да имат достъп до повече данни, които да използват за подобряване на автономната технология. Помага и още, че китайците са по-склонни да поверят шофирането на компютър - 48% от американците смятат, че технологията не е сигурна, срещу 35% от китайците.

Китай води и в 5G, което помага за провеждането на тестове в реални условия.

Все пак обаче САЩ води тук.