Шейсет и третата годишна сесия на Парламентарната асамблея на НАТО, която се провежда в Букурещ с участието на делегати от над 50 държави, продължи работа днес с приемането на две резолюции - за кибервойната и за сигурността на Черноморския регион, съобщи БНТ с позоваване на румънския информационен сайт Зиаре.
Единият документ, приет в отговор на "превръщането на информацията в оръжие", бе представен от докладчика Джейн Корди от Канада.
"Фейсбук и Туитър промениха из основи обществото. Тази революция промени политическите системи, международните отношения и световната сигурност. Социалните медии разшириха социалния диалог, вкараха в дискусията други проблеми, мобилизираха гражданското общество навсякъде по света.
В същото време социалните медии могат да доведат до раздробяване и поляризиране на обществото и да предоставят по-голяма видимост на радикални мнения, както и да спомогнат за разпространението на фалшиви новини." - заяви Джейн Корди.
Тя посочи, че "за Русия кибер сферата е бойно поле".
"Интензивността и ресурсите на руската информационна война завариха евроатлантическата система неподготвена", заяви Корди.
"Освен това "Ислямска държава" и други терористични организации използват информационните технологии и комуникации за собствени цели", допълни тя.
Корди посочи, че за противодействие на тези дейности са предприети много мерки от страна на евроатлантическата общност.
В проекта за резолюция се препоръчва създаване на специална институция, която да отговаря за идентифицирането на атаки за дезинформация и да им противодейства.
Според Корди трябва да се инвестира повече и в образоването на гражданите, в развитието на познанията за информационните технологии и за развитие на критично мислене, за да може хората да разпознават фалшивите новини.
Комисията за гражданско измерение на сигурността прие единодушно резолюция въз основа на доклада на специалния докладчик Ула Шмид от Германия, в която се изтъква, че "стабилността на Черноморския регион е от огромно значение за всички нас".
Представителят на Румъния в комисията Анджел Тилвар уточни, че са приети пет допълнения към резолюцията, предложени от румънска страна.
"Тази резолюция изхожда от предпоставката, че регионът на Черно море е важен стратегически регион за НАТО. За съжаление, в тази зона през последните десет години два пъти бе използвана военна сила, а стабилността и сигурността в зоната бяха силно засегнати от незаконното анексиране на полуостров Крим, последвано от силното му милитаризиране, и ситуацията в Източна Украйна." - посочи Тилвар.
По думите му с предложените от Румъния допълнения е направен опит да се подчертае важността и да бъдат отразени мерките, предприети от НАТО в отговор на ситуацията със сигурността в Черноморския регион, както и фактът, че НАТО е поел активна роля като организация за колективна отбрана.
В друго допълнение, предложено от Румъния, става дума за усилията на Молдова в борбата с корупцията и засилването на върховенството на закона.
Представителят на Молдова в комисията Михай Гимпу изрази съжаление, че в резолюцията не е било прието допълнение от Молдова, с което се настоява за изтегляне на руските сили и въоръжение от територията на Молдова, по-конкретно от Приднестровието. Запитан какво очаква Молдова от НАТО и партньорите, Гимпу отговори: "Да се обединим с Румъния", съобщава Зиаре.
Шейсет и третата годишна сесия на Парламентарната асамблея на НАТО завършва на 9 октомври в румънската столица. Пред делегатите ще говорят генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг, румънският президент Клаус Йоханис и други представители на евроатлантическата общност.
Източник: EPA/БГНЕС
rumyana-kostova
на 09.10.2017 в 16:58:07 #9Някой Кастело ,зомбиран от демократите,които искат мир и благоденствие по целия свят,непрекъснато правят усилия да го постигнат,но тъмни сили им правят мръсно,говори за хибридни войни.И Русия,която диша във врата на нормални държави.Ако сте фиксирали Украйна ,господине,погледнете на интернет какво се твори в парламента им тези дни.Пускаха отровни димки,депутатите се трепаха помежду си.И ако Русия реши да им диша във врата,просто ще ги издуха.
rumyana-kostova
на 09.10.2017 в 16:45:13 #8Живеем в динамично време.На мен ми омръзна Америка и Брюксел да ми обясняват с лозунги кои са добрите и кои лошите.Наблюдавам фактите.Поне тези,които са достъпни за нас,простосмъртните.
mclaranist
на 09.10.2017 в 13:47:18 #7Томо, добре е тогава да не се пускат ,,подобни" твърдения. Ей за това и политиката ни е такава и държавата- пускаме нещо, говорим глупости, а после- бе няма значение. Дали сме троянски кон на Русия нз, но със сиг. спряхме 3 огромни проекта на Русия, разположихме американци на наша територия, подкрепихме преврата в Киев и санкциите срещу Русия и т.н. Добре се справяме за ,,руски кон". Има едно златно правило в геополитиката- няма ляво и дясно, има ИНТЕРЕСИ. И до сега ми е чудно, какви са ни интересите в света на 21в. На Балканите, в Югоизточна Европа, като външна граница на ЕС и т.н. И друго, което е важно. Ако забележите уважаващите себе си държави ИМАТ ПОСЛЕДОВАТЕЛНА външна политика, особено за малките държави. България има ли ясно обособена визия къде са ни интересите? Защото Полша и Балтика са наясно с външната си политика ии интереси, Румъния и те, дори едни ,,сърби" са праволинейни в отстояване на интереси. Само ние тука сме- първо с нашите после с вашите, първо сме здраствуйте, после Zer gud, а накрая сме на Thank you. С подобни маневри приличаме на......., сетете се. И забележете, тихомълком щяхме да неглжираме нещата в Украйна, ако не бяха Румъния и Унгария да дигнат патардия. Сега забелязвам, че около Албания сме отново ,,полит коректни". И после искаме да сме ,,държава". И в примерите които давам Русия дори не я споменавам.
mclaranist
на 09.10.2017 в 12:56:26 #6Томо, я кажи ,,кои руснаци" са казали че сме им троянски кон??? И подобни мнения- руснаците, американците, българите са неуместни- имат си имена РЪКОВОДИТЕЛИТЕ на държавите, както и на правителствата и на службите. Подобно размиване- руснаците, американците, европейцете мен не ме вълнува. Има си Тръмп, Обама, Буш, Олбрайт, Ръмсфелд, Путин, Елцин, Кудрин, Медведев, Лавров..... и т.н. Политиките се правят ОТ ПОЛИТИЦИ, а не целокупно от руснаците или американците.
mclaranist
на 09.10.2017 в 11:40:37 #5Кастело, имено присъствието ни в НАТО е това което не е от полза за България. Никой не отрича това, че ЕС бе цел, но НАТО някак ни го ,,пришиха". Забелязваш ли тенденцията- който иска ЕС получава в ,,пакета" и НАТО. Според мен България имаше златния шанс да бъде ,,балансьор" между ЕС и Русия именно ако бе останала неутрална, както е Сърбия. Идеята че руснаците и Путин щели да ни ,,заробят", покорят, да ни заробят и т.н. е ясна. То Путин доведе промяната в климата, тайфуните, земетресенията и какво ли не. Но иначе клетата Русия била слаба.
Kopp
на 09.10.2017 в 11:15:38 #4НАТО да спира Интернет-а и ще настъпи мир! Проста работа!
Кастело Белведере
на 09.10.2017 в 10:57:31 #3Кой знае каква баничарска държава щяхме да сме, ако не бяхме в НАТО. Освен, че руснаците щяха да са разпищолени навсякъде съсвем явно (а не само с сидерофчета и трольчики като сега), щяха да ни използват за бели мишки и роби в хибридните им войни, дето водят с целия свят. Които неминуемо ще загубят (все пак се опитват да дишат във врата на нормалните държави) и пак щяхме да сме от губещата страна.
psp_11
на 09.10.2017 в 09:02:38 #2"Интензивността и ресурсите на руската информационна война завариха евроатлантическата система неподготвена", заяви Корди. ============= Няма такава "система". Когато има война има поне две страни.. Много смешно е военен блок да се прави на група от "благородни девици".
koev
на 09.10.2017 в 02:45:02 #1Проблема на НАТО е Варшава , каквото се случи с Варшавския договор го очаква и НАТО . The key word is War saw . Ако някой преди години ми беше казал , че основните държави от НАТО като Турция например , ще купуват руско оръжие . Щях направо да му се изсмея в лицето . За съжеление , когато фактите говорят и боговете ( " 58eng") мълчат .