Разработчикът Mozilla обяви важни промени в браузъра Firefox, които го приближават още повече до конкурента Chrome. Уеб съдържанието вече ще се пуска в отделни изолирани процеси на операционната система с цел постигане на по-висока производителност и подобряване на сигурността.
Същевременно, някои разширения ще престанат да работят, което означава, че техните създатели ще трябва да ги пренапишат, информира TechNews.bg .
Още от 2009 г. Mozilla работи по проект за разделяне на процесите, известен като Electrolysis. Наскоро екипът представи WebExtensions - нов приложен програмен интерфейс (API) за разширения, напълно съвместим с Electrolysis. Така че разширенията, написани с WebExtensions, ще са напълно съвместими с концепцията за разделение на процесите.
Новият API WebExtensions ще позволи на разработчиците лесно да адаптират разширенията си към три браузъра едновременно - Firefox, Chrome и Opera. С други думи, те ще пишат плъгина само един път, а след това ще могат да го пускат на всеки от указаните браузъри със съвсем малки изменения.
Системата на разширения в браузъра Microsoft Edge се базира в голяма степен на тази в Chrome, което означава, че Edge може да стане четвъртият съвместим браузър в списъка. Microsoft планира да добави поддръжка на разширения в Edge към октомври 2015 г.
Същевременно, Mozilla затяга контрола над разширенията, публикувани в официалния каталог за Firefox. Сега действащият черен списък за зловредни допълнения не винаги е ефективен, поради което от версия Firefox 42 потребителите ще могат да инсталират само тези разширения, които са проверени от експертите на Mozilla.
В процеса на проверка на разширенията ще се издава сертификат. Без него допълненията няма да могат да се инсталират и използват.
Междувременно, API WebExtensions ще направи писането на зловредни разширения по-трудно, а откриването им по-лесно - така проверката ще отнема по-малко време.