Lenovo зае стабилна позиция сред петте водещи доставчици на сървъри в света. За една година делът на китайския производител на компютри нарасна от 1,1% до 7%, което й отрежда четвърто място, сочи анализ на IDC за второто тримесечие на 2015 гоидна.
Китайската компания придоби бизнеса с x86-сървъри на IBM, в резултат на което се нареди сред лидерите при световните производители на сървъри. По-рано Lenovo купи РС бизнеса на IBM, за да стане най-големият доставчик на персонални компютри в света, припомня TechNews.bg.
Като цяло, пазарът на сървъри бележи ръст от 6,1% в стойностно изражение за периода април-юни, достигайки 13,5 млрд. долара. Движещ фактор за ръста е засиленото търсене на сървъри от центровете за обработка на данни и облачни изчисления.
През тримесечието са продадени 2,29 млн. сървъра, което е с 3,2% повече спрямо същия период на предходната година. Лидер на пазара е HP с продажби в размер на 3,428 млрд. долара, което съответства на пазарен дял от 25,4%.
Второто място принадлежи на Dell, която с продажби за 2,364 млрд. долара заема 17,5% от пазара. Трети е IBM - Синият гигант е продал сървъри на стойност 1,994 млрд. долара и държи 14,8% от пазара, докато преди сделката с Lenovo имаше 23,4%.
Четвъртата позиция се пада на китайския производител, чийто дял се определя на 7%. Топ 5 на най-големите доставчици на сървъри в света затваря Cisco с дял от 6,4%.
Пазарът на смартфони забавя темп, заради насищането на китайския пазар. Продажбите ще нараснат тази година с 10,4%, спрямо предходната година, очаква анализаторската компания IDC, която коригира предишната си прогноза за ръст от 11,3%. Обемът на пазара ще достигне 1,44 млрд. устройства през 2015 година.
За сравнение, през 2014 г. продажбите се увеличиха с 27,5%. Забавянето се обяснява с насищането на най-големия регионален пазар - китайския, който изпадна от категорията на бързо-развиващите се пазари и вече е в групата на Северна Америка и Западна Европа.
Делът на Китай в употребата на смартфони възлиза на 32,3%, по данни за миналата година. Продажбите в страната тази година ще нараснат само с 1,2%, докато през 2014-та увеличението беше 19,7%. Очаква се делът на Китай да намалее до 23,1% към 2029 година.