Столична община „мъдри" транспортната схема, с която да се облекчи достъпът до бъдещия „Технопарк София".
По думите на столичния кмет Йорданка Фандъкова се обсъждат три варианта, които тя представи на третото заседание на Експертния съвет по наука и иновации към кмета на София.

Единият вариант е третият метродиаметър да има отклонение до Технопарка. Другият вариант е достъпът да се облекчи с трамвайна линия, а третият вариант е да се изгради кръстовище на две нива до „Арена Армеец", която се намира точно срещу терена за бъдещия Технопарк, предаде репортер на News.bg.

Първата задача беше да защитим Технопаркът да е в София. Това за града е много важно, подчерта столичният градоначалник. Пред учените от Експертния съвет тя изрази своята подкрепа за Оперативна програма „Наука и образование" в следващия програмен период. По думите на Йорданка Фандъкова Технопаркът, заедно с другите университети, ще бъде един добър бенефициент.

Докъде е стигнало изграждането на Технопарка докладва неговата изпълнителна директорка Елица Панайотова. Краткосрочната цел на проекта е развитието на икономика, базирана на знанието, обясни тя.
По думите на Панайотова икономиката ни не трябва да е толкова обслужваща, а да е произвеждаща. Технологичният парк трябва да се превърне в двигател на тези процеси, заяви още тя.

Технопаркът кандидатства по ОП „Конкурентоспособност" за финансиране. Няколко са основните звена в него: информационни и комуникационни технологии; природни науки; енергия, като в третото звено се включват новите източници на енергия и ВЕИ. Панайотова бе категорична, че от догодина Технопаркът ще функционира като виртуална среда.

Технопаркът вече е подписал споразумения за сътрудничество с Техническия университет и със Софийския университет, предстои подписването на споразумение с БАН. Една от идеите е изграждане на мрежа от лаборатории, обясни Елица Панайотова.
Друга идея е чрез конференции, срещи и работни групи, с помощта на информация и ноухау, да се покаже как работи процесът на технологичен трансфер.

Технопаркът от януари 2013 стартира серия от събития, като се планира и привличане на лектори от чужбина. Елица Панайотова увери, че до 2015 г. ще е готова инфраструктурата. Столична община ще се погрижи за инфраструктурата до терена на Технопарка, а самият Технопарк има ангажимент да изгради инфраструктурата вътре на негова територия.

Амбицията на Елица Панайотова е Технопаркът да се превърне във форумно пространство, в което учени, студенти и бизнес да се събират и да обменят идеи. По думите й важен елемент за развитието на Технопарка е т.нар. Инкубатор. Тя обеща в Технопарка да има и интерактивно пространство за малки и големи, в което те да тестват новите технологии.

Като добър модел за връзката между иновациите, науката и бизнеса тя представи Университета в белгийския град Льовен, като част от академиците изтъкнаха, че Льовен е прочут и с нещо друго - една от най-вкусните бири на света, която макар и силна - с цели 12 градуса алкохол, изобщо не се усеща.