Само 35% от електронните отпадъци се рециклират правилно в Европа. Това установи съвместено разследване на ООН и Интерпол.
Излиза, че 65% от останалите ненужни вече смартфони, телевизори и други електронни устройства, постъпват в нелегални канали за вторични суровини. Или просто продължават да се използват по някакъв нерегламентиран начин, или изхвърлят се на неподходящи места, пише GreenTech.bg.
В отделните страни ситуацията е доста различна. Така например, в Швеция и Норвегия 85% от ненужните електронни и електрически устройства се събират и насочват за повторна преработка, докато в Румъния и Испания този показател достига едва 20%.
Европейските правила изискват рециклиране на всички „електрически и електронни отпадъци" - продукти с щепсел или батерия - за да се възстановят ценни метали като злато или сребро и да се избегне отделянето на токсини като олово или живак. Средно 35% от е-отпадъците на континента са правилно рециклирани през 2012 г., според доклада. Той отрича предположенията, че голяма част биват незаконно изпращани към африканските нации, най-вече Нигерия и Гана, и ремонтирани, за да заживеят нов живот. Този подход е твърде скъп.
Общо 3,3 милиона тона от всички 9,5 милиона тона електронни отпадъци, генерирани в Европа през 2012 г., са били правилно изхвърлени, така че да се рециклират. Само около 1,3 милиона са били изнесени. Останалото е „обработвано" в Европа извън редовните програми за третиране.
Йоанна Ботезату, експерт по околната среда при международната полицейска агенция Интерпол, коментира, че наказателните преследвания са рядкост, въпреки че някои страни имат строги наказания за престъпления спрямо околната среда.
Препоръките на доклада са за по-добро полицейско сътрудничество, повече обучение на потребителите на тема рециклиране, както и забрана на паричните транзакции при търговията с метален скрап. Проблем, който трябва да бъде решен, е фактът, че много от хората не знаят къде да намерят центрове за рециклиране, където да предадат електронните и електрическите боклуци.