MAGA ефектът в технологичния свят достигна и до най-голямата социална мрежа в света. Марк Зукърбърг обяви серия от значителни промени в политиките и практиките за модерация във Facebook, Instagram и Threads.
С обяснението, че така насърчава свободата на словото в променящата се политическа и социална обстановка, той слага край на външната проверка на фактите - практика, разкрила множество неверни твърдения особено по времето на първия мандат на Доналд Тръмп, но също така определяна от силните в момента консервативни кръгове като цензура.
Вместо да разчитат на доверени външни партньори, платформите ще въведат система, управлявана от общността, подобна на Community Notes в X.
"Ще се върнем към корените си и ще се фокусираме върху намаляването на грешките, опростяването на политиките и възстановяването на свободата на изразяване в нашите платформи", заяви Зукърбърг във видео съобщение. Той посочи предстоящите избори като основно влияние върху решението на компанията и критикува "правителствата и традиционните медии" за това, че насърчават "все повече цензура".
И опорните точки, и предложените промени следват стъпките на Илон Мъск, който превърна X/Twitter в силно политизирана социална мрежа с десен уклон.
Meta също така планира да премахне някои политики за съдържание около горещи теми, включително имиграция и пол, и да пренасочи автоматизираните системи за модерация към това, което Зукърбърг нарича "нарушения с висока тежест".
Значителна промяна е и преместването на екипа за доверие и безопасност, както и екипа за модерация на съдържание от Калифорния в Тексас - отново заради съмнения в пристрастия. Ще бъдат пренастроени и филтрите за съдържанието - по собствените му думи така повече "лоши неща" ще виждат бял свят, но ще има по-малко наказани без вина.
Промените идват в момент на значителни промени в самата Мета. Компанията назначи трима нови членове на борда, включително Дейна Уайт от UFC, поддръжник на новоизбрания президент Тръмп. Джоел Каплан, известен републиканец, е повишен до главен директор по глобалните въпроси, замествайки дългогодишния ръководител Ник Клег.
Тези промени са особено значими, тъй като предхождат встъпването в длъжност на новата президентска администрация в САЩ. Доналд Тръмп и неговите поддръжници са сигнализирали за своето тълкуване на свободата на словото като значително по-фокусирано върху насърчаването на по-широк спектър от мнения.
Надзорният съвет на Мета заяви, че "приветства новината" и ще работи с компанията за формиране на нейния подход към "свободата на словото през 2025 г." Каплан подчерта, че платформите на Мета са изградени като места, където хората могат да се изразяват свободно, признавайки, че това може да бъде "объркващо", но е същността на свободното изразяване.
Facebook със своите 3 млрд. потребители отдавна има проблем с ниска ангажираност и отлив особено при най-младите. Очевидно политизацията ще е един от похватите за "реанимиране" на интереса към платформата. Интересно е, че тя ще се случва ръка за ръка с обявените от компанията амбиции да внедрят в нея огромно количество AI ботове с машинно генерирани снимки и биографии, които да създават "ангажиращо и забавно съдържание"...