Европа изостава от останалата развита част на света в сферата на технологиите, особено от САЩ и донякъде от Китай. Това заяви главният изпълнителен директор на финландската компания Nokia Пекка Лундмарк, съобщи информационна агенция STT. Показателно е, че инвестициите в цифрова инфраструктура на човек от населението в Европа са по-малко от половината от тези в САЩ.

Гигантът при комуникациите, финландската Nokia, е известна като производител на мобилни телефони, като нейните устройства бяха особено популярни в началото на 2000-те години. Сега компанията произвежда основно телекомуникационно оборудване за функционирането на мрежите.

"Ако ЕС иска да възвърне своята икономическата конкурентоспособност, той трябва да овладее изкуствения интелект, облачните технологии и информационните мрежи - и да стане по-добро място за иновации, като подкрепя инвестициите в научни изследвания и разработки, разнообразява вътрешния пазар и създава по-благоприятна бизнес среда", смята топ мениджърът.

Според него, мобилните оператори в Европа са твърде фрагментирани, не достатъчно мащабни, поради което би трябвало да им се позволи да се консолидират в по-големи компании, за да се подобри стабилността на инвестициите. Лундмарк прогнозира влошаване на качеството на мобилните връзки, ако не бъдат предприети (посочените) мерки.

Nokia продава и купува бизнеси в опит да се върне на пътя на успеха

Nokia продава и купува бизнеси в опит да се върне на пътя на успеха

Финландският производител на телеком оборудване укрепва позициите си на американския пазар

Главният изпълнителен директор на Nokia изтъкна подобна теза и в своя скорошна статия за Fortune. Той припомня там, че исторически Европа е била център на иновациите, а нейните идеи и изобретения са били причина за научния, икономическия и социалния прогрес, но "през последните години този двигател започна да се "задъхва".

В Европа все още се намират много от водещите световни компании, но е необходимо да се усвояват най-новите технологии, за да може да се осигури "проспериращо и сигурно бъдеще за европейските граждани", обяснява Лундмарк.

"Лидерите на ЕС и повечето европейски държави все още не правят почти никакви опити да поправят ситуацията по друг начин, освен чрез регулации, но това няма да даде искания резултат", предупреди от своя страна оглавяващия европейския Комитет по конкурентоспособност и иновации Мартин Брудермюлер. По думите му, "проблемите, пред които сме изправени, са твърде големи, за да бъдат решени просто чрез "даване на пари" и законодателство във връзка с проблема".

Nokia или iPhone: 15-те най-продавани мобилни телефона на всички времена

Nokia или iPhone: 15-те най-продавани мобилни телефона на всички времена

Първите 10 места се делят от двете марки