Батериите, построени от вируси, може някой ден се използват, като се напръскват върху военните униформи и се носят отгоре. Екипи от учени, един от Масачузетския технологичен институт, един от Университета на Мериленд, са използвали два различни вируса, за да създадат катод и анод за литиево-йонна батерия, пише GreenTech.bg.
Ако опитите на учените от Мериленд успят, части за литиево-йонните батерии ще може буквално да се отглеждат и берат от тютюневи растения. Ако учените от MIT имат успех, литиево-йонните батерии ще могат да се втъквават в дрехите чрез напръскване като спрей, захранвайки широка гама от електронни устройства, от безпилотни летателни апарати до клетъчни телефони.
"Типичните войници трябва да носят няколко килограма батерии. Но ако можем да превърнем техните дрехи в батерия, те ще могат да се спасят от доста тежест," казва Марк Алън, доктор от лабораторията Ангела Белчър на Масачузетския технологичен институт.
Както всеки, който някога е имал грип, знае, вирусите са невероятно ефективни в проникването в клетките, отвличането на техните компоненти и използването им за саморазмножаване. От векове лекарите се мъчат да направят всичко възможно, за да могат да спрат или забавят вирусите. Сега учените превръщат вирусите в "извънредна възможност за производство на големи количества на идентични, микроскопични структури в полза на човечеството".
В Масачузетския технологичен институт и Мериленд учените са използвали два вируса, които са безвредни за хората. В MIT учените са използвали M13 - вирус, който инфектира бактерии. В Мериленд учените са използвали тютюнев мозаечен вирус (TMV), често срещан патоген по тютюневите растения. Вирусните може и да са различни, но формите на всеки от тях са подобни - дълги, тънки и цилиндрични.
Алън и колегите му в крайна сметка се надяват да увеличат мащаба на тяхното производство на батерии дотолкова, че да могат да се нанасят със спрей върху дрехите, образувайки леки, акумулаторни и дълготрайни литиево-йонни батерии, които могат да захранват всичко - от безпилотни летателни апарати, използвани от военните, до клетъчни телефони за цивилни лица.
Новият катод, който се основава на по-ранни работи на учените от MIT, е и екологично решение, тъй като процесът се реализира при стайна температура и във вода. Отглеждането на вируса в полеви условия е крайната цел на учените. Така създаването на батериите във вид на спрей за дрехи ще бъде евтино и сравнително лесно.