Продажбите на операционната система Windows на софтуерния гигант Microsoft отбелязват тенденция на постоянен спад. Това се отразява и на общите финансови резултати на компанията.

През второто тримесечие на 2009 г. Microsoft отчете 29% спад на печалбите до $3,05 млрд., или 34 цента средно за акция срещу $4,3 млрд., или 46 цента за акция за същия период на 2008 г., съобщи агенция Reuters.

Приходите също са намалели със 17%, до $13,1 млрд., което много по-малко от очакваните $14,37 млрд. Според агенцията анализаторите са очаквали 36 цента за акция.

За разлика от своите основни конкуренти IBM и Intel базираната в щата Вашингтон Microsoft Corp. Възлага много по-малки надежди за подобряване на ситуацията на пазара. „Докато нещата не си дойдат на мястото от преди година и половина, което не е задължително, може да стане и по-лошо", прогнозира Крис Лидел, финансовият директор на основаната от Бил Гейтс компания.

Според агенция Reuters Microsoft се надява, че като пусне новата версия Windows 7, планирано за 22 октомври, продажбите на най-търсения продукт ще се увеличат.

Преди време обаче социологическата агенция ScriptLogic осъществи анкета, поръчана от Microsoft, и резултатите не бяха обнадеждаващи. Шест от 10 компании са посочили, че ще пропуснат обновяването на софтуера на своите компютри с новата операционна система Windows 7, предаде Reuters. Като основна причина те посочват желанието на фирмите да спестят пари от разходи, които считат за странични, както и заради опасенията, че някои от важните приложения няма да бъдат съвместими с новата операционна система.

От компанията не са съгласни с подобни твърдения, тъй като Windows 7 може да работи върху широка гама от хардуерни конфигурации - от нетбуци до мощни машини за гейминг. От Microsoft твърдят, че са се вслушали в мненията и препоръките от милиони хора по цял свят, които са тествали новата версия на операционната система.

Сигурно и заради това преди два дни (22 юли) по време на Световната партньорска конференция изпълнителният директор на компанията Стив Балмър каза, че се надява точно Windows 7 да е катализаторът на промяната. Още по-оптимистично беше настроен вицепрезидентът Бил Вехте, който се позова на анализ на IDC, който прогнозира $18 печалба за партньорите срещу всеки долар печалба за Microsoft от новата операционна система.