Членове на Конгреса на САЩ призоваха Министерството на търговията да започне разследване срещу TP-Link, съобщава PC Magazine. Републиканецът Джон Муленаар и Раджа Кришнамурти от Демократическата партия се опасяват, че китайските служби може да използват продуктите на компанията за шпионаж.
TP-Link е известна най-вече със своите рутери, които през последните повече от 10 години станаха едни от най-продаваните на много пазари, включително - на българския. Освен тях обаче портфолиото ѝ включва още много други устройства, като например камери за видеонаблюдение.
Нейните две основни локации на управление са в Сингапур и САЩ, но всъщност компанията е основана в китайския град Шънджън през 1996 г. и производството все още е базирано в страната.
"TP-Link е обект на драконовските "закони за националната сигурност" в КНР и може да бъде принудена да предостави чувствителна информация от САЩ на представители на китайското разузнаване. Притеснително е, че през миналата година експерти по киберсигурност установиха, че военни хакери на КНР са използвали рутери на TP-Link като част от кибератака срещу правителствени служители в европейски държави", пишат конгресмените, като добавят, че оборудване на компанията се използва и в американски военни бази.
Важно е да отбележим, че при цитираната от конгресмените атака бяха компрометирани голям брой домашни мрежи с цел хакерите да минават през тях по "пътя си" към конкретна жертва. Няма публични доказателства, че за целта са получили помощ от производителя на рутерите, т.е. може по-скоро да става дума за ниско равнище на защита на устройствата.
За момента няма коментар нито от TP-Link, нито от Министерството на търговията във Вашингтон.
Политическата реторика обаче много напомня на тази, която предхождаше решенията на американските власти, които на практика изхвърлиха Huawei и ZTE от американския пазар. И двете компании отричат да имат връзки с китайските служби, но все пак особено първата от тях понесе тежък удар - загуби почти изцяло достъпа си до западни технологии.