Meta Platforms спечели дело за 168 милиона долара срещу израелския разработчик на решения за киберследене NSO. Така беше сложен край край на шестгодишната борба между най-голямата американска социална мрежа и най-известната в света компания за шпионски софтуер.

Meta вече беше спечелила решение през декември, според което NSO е експлоатирала незаконно слабости в платформата за съобщения WhatsApp, за да инсталира шпионски софтуер на смартфоните на потребители.

САЩ вкара израелската NSO Group в черния списък

САЩ вкара израелската NSO Group в черния списък

Заради софтуера Pegasus

"Днешното решение по делото на WhatsApp е важна стъпка напред за поверителността и сигурността като първа победа срещу разработването и използването на незаконен шпионски софтуер, който заплашва безопасността и поверителността на всички", заявиха от Meta в изявление.

В своето изявление от NSO посочват, че ще "внимателно разгледа детайлите на решението и ще предприеме подходящи правни действия, включително по-нататъшни процедури и обжалване".

NSO е израелска фирма, която работи за правителства от целия свят. Тя привлече световно внимание за първи път през 2016 г., като се превърна в "символ на индустрията за наблюдение и нейните злоупотреби и безнаказаност", заяви пред "Ройтерс" Наталия Крапива, старши адвокат от правозащитната група Access Now.

NSO отдавна твърди, че софтуерът ѝ се използва за проследяване на терористи и педофили, но фирмата е била замесена в злоупотреби с наблюдение в страни по целия свят, включително Саудитска Арабия, Испания, Мексико, Полша и Ел Салвадор.

Делото за WhatsApp, заведено през 2019 г., което на един етап стигна до Върховния съд, беше внимателно следено както от конкурентите на NSO в областта на технологиите за наблюдение, така и от правозащитници, критикуващи индустрията.

Жертвите на хакерство, подкрепено от държавата, отдавна се борят да подведат под отговорност доставчиците на шпионски софтуер за това, което техните клиенти правят с техните инструменти. Същевременно фирмите за киберследене отдавна се опасяват, че техните продукти могат да привлекат правни санкции. Решението по делото WhatsApp показва, че и двата сценария са възможни, каза Крапива.

Освен че изпраща послание към търговците на шпионски софтуер, делото повдигна леко завесата върху вътрешната работа на самата NSO. Съдът чу за 140-членния изследователски екип на NSO, чийто бюджет от 50 милиона долара частично е бил посветен на експлоатирането на уязвимости в сигурността на смартфоните. Адвокат на компанията разкри, че сред клиентите ѝ са Узбекистан, Саудитска Арабия и Мексико - рядко споменавани официално имена от строго пазения клиентски списък на NSO.