Инвестиционният фонд æternity Ventures ще инвестира по $100 000 в четири иновативни проекта, основани на блокчейн технологията (която стои зад криптовалутите), съобщиха оттам. Четирите стартиращи компании, сред които има и една българска, са изработили проекти за събиране на сателитни данни, по-ефективна продажба на билети за събития, компютърна игра с колекционерски герои и онлайн платформа за наемане на фрийленсъри.
Фондът æternity Ventures, който е позициониран в България и има преобладаващо българско участие, през 2018 година е направил дялови инвестиции на обща стойност над $1 милион в девет стартиращи проекта, сред които има и български. æternity Ventures организира и акселератор за блокчейн стартъпи - Starfleet, който осигурява финансова, технологична, продуктова, маркетингова, счетоводна и правна подкрепа за компании в начален стадий на развитие.
От компанията посочват, че презпоследните години България се наложила като страна с все по-динамична блокчейн екосистемата, с нарастващ брой стартиращи фирми и множество бизнес и обществени проекти, използващи тази отворена технология. "Създадохме æternity Ventures с мисията да допринесем за обогатяването на блокчейн екосистемата и с убеждението, че добрите идеи в този сегмент заслужават да получат подкрепа. Проследявайки развитието на проектите, които финансирахме през отминалата година, сме убедени в техния потенциал да превърнат блокчейн във важен двигател за позитивна промяна в обществото ни и нямаме търпение да заработим и с новите стартъпи, които се присъединяват към фонда", казва Никола Стоянов, главен изпълнителен директор на æternity Ventures и Мениджър бизнес развитие в æternity.
Във фонда са изпратени кандидатури от целия свят, като прави впечатление силното присъствие на стартъпи от Африка, Балканския полуостров, както и от Германия. В рамките на проведения от фонда акселератор за блокчейн проекти Startfleet са избрани осем финалиста, от които след още четири седмици интензивно менторство от водещи специалисти от бранша са излъчени и четирите победителя. Ето повече за тях:
Homeport
Това е изключително иновативен български стартъп, който използва блокчейн за по-ефективното събиране на сателитни данни - от изображения на Земята и данни за атмосферата, до такива в сферата на широколентовия интернет и морските комуникации. Homeport на практика създава отворен пазар за такива услуги, базиран на æternity блокчейн платформата и т.нар. "умни договори" (smart contracts). Това прави компанията много добре позиционирана за започналата вече революция в космическата индустрия, навлизането на все по-голям брой частни играчи в нея, както и на нови типове малки и ценово достъпни сателити.
Abend
Този германски проект има потенциала да предизвика революция при закупуването на билети за концерти и други събития. На практика той улеснява организаторите на такива прояви да дистрибутират по-добре своите билети и да са сигурни, че те ще достигнат до истинските фенове. Бета версия на платформата ще бъде пусната през следващите два месеца.
Cryptic Legends
Екипът на Cryptic Legends създава блокчейн базирана игра с колекционерски карти, както и отворен онлайн пазар за тяхната размяна. Чрез него геймърите могат да си избират подходящите карти / герои, с които да участват в различни турнири и партита в бързо развиващия се сегмент TCG (trading card games). Стартъпът е от Малта. Той получи и специалната награда за най-популярен екип в общността.
Cryptotask
Това е хърватска онлайн платформа за фрийленсъри, която използва блокчейн за да управлява по-добре отношенията между тях и работодателите / възложителите на проекти. Сред предимствата й са по-добро проследяване работата на фрийленсърите и управление на разпределени екипи, по-ниски цени за транзакции, както и повече достоверност при представяне на работната история на даден кандидат.
Всички новофинансирани проекти ще бъдат изградени на платформата æternity Blockchain, която има за цел да се наложи като най-предпочитаната блокчейн мрежа за проекти от всякакъв мащаб и сегмент. Инвестициите в четирите стартъпа ще бъдат обвързани с ключови цели, които са предварително уточнени с всеки от екипите. В добавка към финансирането, те ще получат от фонда и подкрепа в областта на бизнес развитието, маркетинга, както и юридическите аспекти на дейността. От тук нататък всеки екип разполага с шест месеца за да разработи завършен продукт или бета версия с реални потребители.