Между €750 милиарда и €800 милиарда годишно са нужни за нови инвестиции от страна на Европейския съюз за радикална и бърза реформа на икономиката на блока. Само така може да се преодолее изоставането от САЩ и Китай. Това става ясно от доклада за конкурентоспособността на ЕС, цитиран от световните агенции.
Докладът е изготвен от бившия управител на Европейската централна банка Марио Драги по молба на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Сумата представлява до 5% от БВП на ЕС, което е много повече дори от "Плана Маршал" за възстановяване на Европа след Втората световна война, в където сумата възлиза на 1-2% от европейския БВП.
"Растежът се забавя от дълго време в Европа, но ние го игнорирахме. Сега не можем повече да го игнорираме. Сега условията се промениха", пише Марио Драги в доклада.
Източник: EPA/БГНЕС
Страните от ЕС вече са отговорили донякйде на новите реалности, но тяхната ефективност е ограничена от липсата на координация. Различните нива на субсидии между държавите смущаваха единния пазар, разпокъсаността ограничаваше мащаба, а процесът на вземане на решения в ЕС беше сложен и муден. Всичко това трябва да се промени и то спешно.
В доклада се описват редица слабости на ЕС, който изостава в иновациите и индустриалната надпревара от двете най-големи икономики в света - САЩ и Китай.
"За да преодолее изоставането, Европа трябва да се фокусира върху ускорена дигитализация и преминаване към повече чиста енергия. Необходими са големи общи проекти, които да се финансират и с европейски средства."
Източник: iStock
Общ дълг като част от решението на проблемите?
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен смята, че за да се осъществи идеята на Марио Драги за общ дълг, първо трябва да се постигне съгласие за общите политики, които ще доведат до напредъка на Европейския съюз. Чак след това и за начините на финансирането им.
"Първо, единственият начин да гарантираме нашата дългосрочна конкурентоспособност е да се преминем от изкопаемите горива към чиста, конкурентна и кръгова икономика.
Второ, нашите усилия за конкурентоспособност трябва да вървят ръка за ръка с повишен просперитет за всички в Европа", коментира Урсула фон дер Лайен.