Общо 142 гигавата нови фотоволтаични мощности ще бъдат инсталирани през 2020 година в света, според доклада "2020 Global Photovoltaic Demand Forecast" на анализаторите от IHS Markit. Това се равнява на 14% увеличение.
Най-големият соларен пазар в света - Китай, остава голяма въпросителна, докато не бъде завършен и публикуван планът на страната за следващите 5 години. Дотогава анализаторите свеждат очакванията си до "двуцифрено число на растежа", което е доста широка дефиниция.
Извън Китай новите инсталации ще нараснат с около 53%, според доклада, цитиран от GreenTech.bg. За Европа, която миналата година удвои соларния си капацитет в сравнение с 2018, сега анализаторите прогнозират скромните 5% растеж на годишна база.
Очаква се регионът да се сдобие с 24 гигавата нови инсталации. От тази цифра около 63% ще бъдат разположени в 6 страни - Испания, Германия, Нидерландия, Франция, Италия и Украйна.
След периода, който компанията за пазарни проучвания определи като "плоска година"за слънчевата енергия в Индия - благодарение на несигурността на политиките и въздействието на протекционистките мита за внос - IHS Markit предвижда повече от 14 GW нова мощност тази година. Това "завръщане" ще се дължи на два фактора - по-евтините модули и огромната "опашка" с проекти.
Така Индия ще се сдобие с около 46 GW слънчева мощност, което е значително, но все още недостатъчно за постигането на целта - 100 GW до 2022 година.
САЩ ще останат вторият най-голям соларен пазар в света и тази година, според IHS, като Флорида, Северна Каролина и Ню Йорк ще бъдат най-активните щати наред с "традиционните" лидери Калифорния и Тексас.