Инвестирането на финансовите пазари винаги е донякъде рисков ход. Няма гаранция, че вашите инвестиции ще са успешни, нито какъвто и да е изпитан начин да определите най-доброто място да поставите средствата си, така че те да растат и да ви печелят пари с течение на времето.

Има обаче начин да изградите портфолио, което е в съответствие с целите ви, графика ви за постигане на тези цели и способността ви да понасяте всяко колебание на пазара. И това е - разпределението на активите.

Какво е разпределение на активи?

Разпределението на активите е по същество колко инвестирате в различни класове активи (като акции, облигации, пари в брой, стоки, недвижими имоти и т.н.), за да помогнете за смекчаване на нивото на риск, което поемате.

Някои класове активи се считат за по-рискови от други и като не слагате всичките си "яйца в една кошница", вие си давате възможно най-добрия шанс да се представяте относително добре с портфейла си, дори когато пазарът се влоши.

"Разпределението на активите има значение, тъй като е ключов компонент за начина, по който едно портфолио може да се държи по време на инвестиционния времеви хоризонт. Поддържането на диверсифицирано разпределение на активите е особено важно по време на нестабилни времена", според Вероника Уилис, анализатор на инвестиционната стратегия в Wells Fargo Investment Institute. "Диверсификацията между групите активи, които не е задължително да се движат нагоре и надолу заедно, може да помогне за намаляване на риска от спад в портфейла и да осигури възвръщаемост, която варира по-малко."

Как работи разпределението на активите?

Когато определяте правилния състав за вашето портфолио, важно е да запомните, че портфолиото ви трябва да бъде уникално и съобразено с вашите собствени предпочитания и финансови цели.

Всеки инвеститор има своя собствена времева линия, уникални цели и толерантност към риска и вашето портфолио трябва да отразява в най-голяма степен това. Няколко фактора, които можете да вземете предвид, когато избирате активи, в които да инвестирате и определяте колко да инвестирате:

Вашата толерантност към риск:

Толерантността към риск се отнася до размера на загубата, която инвеститорът е готов да понесе, докато взема инвестиционно решение.

"Инвеститорите с висока толерантност към риск обикновено могат да издържат на по-високо разпределение в акции, докато инвеститорите с нисък толеранс към риск трябва да се съсредоточат върху смес от разпределение, която има по-малко активи с висока волатилност", съветва още Уилис. "Вашият времеви хоризонт също може да играе роля в това. Инвеститорите с по-дълъг времеви хоризонт имат време да се възстановят от пазарни спадове и следователно може да имат по-висока толерантност към риска от някой с кратък инвестиционен времеви хоризонт."

Вашите инвестиционни цели и времеви хоризонт:

Определянето за какво инвестирате може да ви помогне да изберете активи, които са в съответствие с вашите цели. Ако инвестирате, за да спечелите допълнителен доход, ще искате да помислите за актив като дивидентни акции или облигации. Въпреки това, ако търсите по-дългосрочен растеж или да добавите към бъдещото си аз, може да насочите повече към акции, които ще растат с течение на времето.

"Инвеститорите с цел, която се фокусира както върху растежа, така и върху приходите, може да искат разпределение, което включва баланс между доходоносни активи и активи, които се очаква да осигурят растеж", казва Уилис.

Ликвидност:

Ликвидността на даден актив сочи на инвеститорите колко лесно може да бъде превърнат в пари, без това да повлияе на пазарната му цена. Някои активи се търгуват по-лесно срещу пари в брой, като облигации или депозитни сертификати. Други активи, като например инвестиция в недвижими имоти, може да е по-трудно да се конвертират бързо в пари.

Какво правите, след като изградите портфолиото си?

След като сте решили своя микс от активи, ще "освободите леко юздите" и периодично ще ребалансирате портфолиото си. Ребалансирането е, когато нулирате портфолиото си, за да се върнете към ниво на риск, което ви харесва.

С течение на времето някои инвестиции ще растат по-бързо от други, което може да промени желаните ви притежания и да обърка разпределението на активите ви. Чрез ребалансиране ще гарантирате, че не сте свръхинвестиран или недостатъчно инвестиран в определен клас активи. "Ребалансирането на вашето портфолио по редовен график може да помогне за налагането на дисциплината да купувате ниско и да продавате високо", казва Уилис.

"Ребалансирането поне веднъж годишно е добра стратегия, за да сте сигурни, че портфолиото ви е на път и в съответствие с вашите цели."