Румънският консорциум ROMARM и германската Rheinmetall ще строят заедно нов завод, съобщиха румънски медии. Европейската комисия е отпуснала 47 милиона евро за тази инвестиция като част от програмата за увеличаване на производството на боеприпаси.
Министърът на икономиката на Румъния Раду Опреа обяви в петък по телевизия Digi24, че това ще бъде "най-ефективният барут в света".
Министър Опреа каза още, че проектът за съвместна фабрика е в етап на подготовка и немски техници са на посещение в Румъния. В интервю за Radio Europa Libera Опреа съобщи, че министерството подготвя закон, който ще ускори процедурата за издаване на разрешително за изграждане на съоръжения за оръжейната индустрия.
Едно възможно местоположение е Фъгъраш, тъй като фабрики от този тип вече са съществували там в миналото.
Уебсайтът Defenseromania.ro писа, че подкрепата на ЕС е добър знак в контекста на колапса и деградацията на заводите за производство на барут в страната след 1990 г. Медиите в Румъния също така посочват, че в момента Румъния е принудена да внася барут от Сърбия, която остава в близки отношения с Русия.
Румънските източници не уточняват общата стойност на инвестицията и възможните дати за стартирането на проекта.
Европейската комисия реши да прехвърли 500 милиона евро на европейски оръжейни компании за увеличаване на производството на артилерийски боеприпаси, които трябва да допълнят собствените си запаси и да бъдат разпределени за подпомагане на Украйна.
Сред бенефициентите е една компания от Полша - заводът Dezamet, принадлежащ на Polska Grupa Zbrojeniowa - която ще получи приблизително 2,1 милиона евро от този пул, припомня Business Insider.
Решението на ЕК има за цел да даде възможност на европейската отбранителна индустрия да увеличи производствения си капацитет до 2 милиона ракети годишно до края на 2025 г. В момента тези мощности се оценяват на малко над 1 милион годишно. Средствата на ЕС също така са предназначени за стимулиране на допълнителни инвестиции от индустрията чрез съфинансиране, което се очаква да доведе до общ размер на инвестициите от приблизително 1,4 милиарда евро.