"България е трайно сред лидерите в Европа по дял на сенчестата икономика" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Изследване на МВФ прати страната ни сред африканските държави

България от години е окупирала едно от най-срамните места в Европа - по дял на сенчестата икономика. Средното ниво на сивия сектор в България за периода 1991-2015 г. е 29.17%, като преди нас от европейските държави е единствено Румъния с 30.1%. Това сочи изследване на Международния валутен фонд (МВФ), което обхваща 158 държави. 

Според една от методиките България е първенец по размер на сенческата икономика през 2017 г. сред всички изследвани 31 европейски държави.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"ЕК понижи прогнозата си за българската икономика", четем в "Капитал"

Комисията очаква 3.7% ръст на БВП тази година, движен от потребление и публични инвестиции

Донякъде изненадващо Европейската комисия (ЕК) леко понижи очакванията си за ръста на българската икономика през тази и следващата година. През есента нагласите бяха за увеличение от 3.8% и 3.6% съответно през 2018 и 2019 г., сега ревизията е с по 0.1 пр.п. надолу. Брюксел очаква потреблението да е двигател на икономическия растеж, а средствата от ЕС да стимулират публичните инвестиции. Не става ясно защо институцията е понижила прогнозата си за България, няма и друга страна в региона с ревизия ...

Прочети още от " Капитал"

"16,7 милиарда лева от емигранти за 10 г., стигат да се плати държавния ни дълг" е заглавиe от в. "24 часа"

Почти 16,7 млрд. лева са парите, изпратени от емигранти в България за последните 10 г. Това показват официалните данни на БНБ, които засичат преводите през банки и специализираните компании. Само за миналата година се очаква да са над 1,7 млрд. лева. Общата сума е достатъчна да се плати външният държавен дълг на България, който е малко над 12 млрд. лева. Парите от емигранти през последните 3 г. са повече от чуждите инвестиции и се равняват на 1,6% от брутния вътрешен продукт на страната, става ясно още от статистиката. Данните на БНБ показват, че основната част от парите отиват за потребление, а не за спестяване. Челните позиции на държавите, откъдето идват най-големите суми, се държат от САЩ, Испания, Гърция, Англия, Италия и Германия. Това показват обобщени данни на БНБ за последните 10 години, предоставени по искане на "24 часа". В последните 3 години тази сума конкурира чуждите инвестиции и формира близо 1,6% от БВП.

Прочети ще от в. "24 часа"

"МВР пази 10 000 жертви на насилници" извежда на първа страница в. "Монитор"

7% от мъжете смятат за нормално да бият жените си

МВР отговаря за спазването на близо 10 хил. ограничителни заповеди, издадени срещу насилници, които тормозят близките си, основно жени. Само за последната 2017 година районните съдилища в страната са постановили близо 3000 такива, показва проверка на "Монитор", което прави по над 8 жени на ден. Общият им брой през годините обаче е четири пъти повече, като част от тях изтичат периодично - около 2 хил., и се налага подновяването им, тъй като са издадени за определен срок или се обжалват.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Плащаме данъци с карти без такси", четем във в. "Стандарт"

Данъци и осигуровки могат да се плащат с банкови карти без дължими такси. Това съобщиха от Националната агенция за приходите. Освен дължимите налози и осигурителни вноски, по този начин могат да се плащат и задължения към други институции, събирани от НАП. Оттам обясняват, че това може да стане по два начина. Първият, най-лесен, е чрез новата услуга на НАП, достъпна чрез портала за електронни услуги на Агенцията, която функционира 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата. Без такси клиентите на НАП могат да преведат задълженията си и чрез инсталираните физически ПОС терминали на работните места в салоните за обслужване на НАП.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Коалиционните преговори в Германия завършиха с успех", пише "Капитал"

Договорени са и министерските постове, последното препятствие е социалдемократите да одобрят споразумението

След близо 24 часа финални преговори консервативният блок (ХДС/ХСС) на Ангела Меркел и ГДСП са постигнали споразумение, съобщи сп. Spiegel. Според източници на изданието преговарящите са договорили и министерските постове. Най-голямата изненада е, че социалдемократите ще получат Министерството на финансите. По-рано сутринта Spiegel написа, че именно разпределението на министерствата забавя окончателното решение. Въпреки това социалдемократите ще трябва да получат съгласието на партийните членове, преди двете страни да си стиснат ръцете.

Прочети още от " Капитал"

"Докога ще поскъпват жилищата", пише в. "Сега"

Видими и невидими фактори командват имотния пазар. Влияят дори грешките в управлението на пенсионната система

През миналата година цените на жилищата в големите градове на България са нараснали с близо 10% - поне според данните на официалната статистика. Това е един от най-бързите темпове в ЕС, където средното повишение на цените е 4.6% на годишна база. Агенциите за недвижими имоти, осланяйки се на собствените си данни, отчитат поскъпване с 10-12 процента. Цените в София според тях са надхвърлили 1000 евро на кв. м, а в отделни квартали - 1300 евро.

Прочети още от в. "Сега"

"За медиите и доверието", пише в. "Стандарт"

В съвременния свят няма по-ценен капитал от доверието. И само доверието ражда доверие. Знаят го от римско време банкерите, лекарите и учителите. Разбраха го по болезнен начин политиците. С пълна сила важи и за медиите. Рейтинги и тиражи се стъкмяват, от статистики се получават еквалибристики. Доверието обаче не подлежи на манипулация. Тя го срутва. А загубеното доверие е като счупената ваза - никога вече не може да е пълна.

Колко струва една печатна медия? Количествено погледнато - цената се вдига право пропорционално на броя читатели. Но ако се намеси качественият критерий, то тогава изводът ще е друг. И ако е вярно, че симпатията още не означава доверие, би трябвало да приемем, че една медия струва толкова, колкото й вярват.

Интернет епохата прати в миналото глада за новини. Сега те се бълват всяка секунда. Големият въпрос е колко от тях са фалшиви, блъф или откровен шантаж. Лъжата в интернет е като вирус, който води след себе си епидемия.

Прочети още от в. "Стандарт"