Тази година Съединените американски щати честват своята 250-годишнина. През 1776 г., в навечерието на обявяването на независимостта на страната, тогавашната американска икономика е едва около една трета от британската.
Два века и половина по-късно американската икономика влиза в юбилейната 2026 г. с номинален БВП от около 32,4 трилиона долара, сочат последните данни на Международния валутен фонд. Това е близо два пъти повече от втория в класацията - Китай с неговите 19,5 трилиона долара.
Освен това потребителският пазар на САЩ е най-големият в света. Щатите държат до 30% от общото световно потребление.
Но как страна, далеч по-млада от старите европейски сили, се превърна в икономическия и политически център на планетата?
Индустриалният скок
След края на Гражданската война през 1865 г. Щатите се превръщат в работилницата на света. За по-малко от 50 години производството на въглища расте с 800%.
Според архивни данни на Асоциацията на американските железници железопътната мрежа се е увеличила над 6 пъти.
Източник: iStock
Парен локомотив влак от Индустриалната революция в САЩ
Към края на 19. век страната вече изпреварва Великобритания и Германия като най-голям производител на стомана. През 1916 г., когато Европа на практика се самоунищожава в окопите на Първата световна война, комбинираният БВП на Щатите задминава целия БВП на Британската империя.
Реалният БВП на САЩ тогава надминава 550 милиарда долара, пише PBS.
Мисия "Долар"
Втората световна война оставя Европа отново в руини, а САЩ е единствената голяма икономика, излязла почти невредима от конфликта. Именно заради това страната тогава притежава над 70% от световния златен резерв.
През юли 1944 г. делегати от над 40 държави се събират в Бретън Уудс, Ню Хампшър. Те решават доларът да стане новата котва на глобалната икономика. Обвързват валутата със златото, а всички останали валути стават обвързани с долара.
Източник: iStock
По същото време се раждат и две институции - Международният валутен фонд и Световната банка. И до днес близо 60% от световните валутни резерви се държат в долари, а над 80% от международната търговия минава през американската валута.
Силициева Америка
В края на 80-те години една долина в Северна Калифорния, кръстена на материала, от който се правят полупроводниците - силиций, започва да изгрява с амбициите си.
Именно там Apple, Microsoft, а по-късно Google, Amazon, Nvidia и Meta превръщат идеята за технологична компания в най-доходоносния модел в историята на капитализма.
И седемте най-ценни публични компании в света, т.нар. "Великолепна седморка", са американски. Само Apple и Microsoft струват на борсата повече от целия БВП на Германия, който се равнява на над 4,6 трилиона долара.
А Nvidia, която преди десет години беше известна основно сред геймърите, днес е една от компаниите, които задвижват революцията в изкуствения интелект със своите чипове.
Пречките пред Чичо Сам?
Националният дълг на страната премина 38 трилиона долара в началото на 2026 г., което е повече от собствения ѝ годишен БВП. Бюджетното управление на Конгреса прогнозира, че следващите десет години Вашингтон ще трябва да заеме още 25 трилиона, от които близо 16 трилиона ще отидат само за лихви.
Както Money.bg писа, американската мечта става все по-скъпа. Cpeднaтa лиxвa пo 30-гoдишнитe ипoтeĸи ce е пoĸaчила дo 6,22%, a ĸъм ĸpaя нa мapт тя вeчe е дocтигнaла oĸoлo и нaд 6,4%.
Самият МВФ предупреди тази пролет, че щатските държавни облигации започват да губят своята "премия за сигурност".
Засега, според анализатори, алтернатива няма - нито юанът, нито еврото имат достатъчно дълбок и ликвиден пазар, за да заменят долара, припомнят от Commonwealth Bank и Chatham House.
Източник: iStock
Според доклад на Council on Foreign Relations 2026 г. ще е годината, в която ще се реши кой ще води в надпреварата за изкуствен интелект - САЩ или Китай. Само инвестициите в AI могат да добавят 0,4 процентни пункта към американския растеж тази година.
250 години след Декларацията за независимост най-голямата икономика на света е на кръстопът, а световната икономика е несигурна. Но както показва историята дотук, точно в такива моменти сякаш Америка обикновено е най-добра.
USD
CHF
GBP
bozia-ivanov
на 22.06.2026 в 07:09:43 #4Ето и добавъчка за капиталистическата икономика и същността й на практика какво е реално. Πpи ĸaпитaлизъмa нямa ниĸaĸвa иĸoнoмиĸa,a xpeмaтиcтиĸa.Kaтo paзлиĸaтa мeждy двeтe e нaпpaвeнa oщe пpeди Xpиcтa oт Apиcтoтeл,зa ĸoйтo иcтинcĸaтa иĸoнoмиĸa e дoмocтpoитeлcтвo(ĸoeтo знaчи и дyмaтa нa гpъцĸи),a xpeмaтиcтиĸaтa e тpyпaнe нa бoгaтcтвa нa вcяĸa цeнa,ĸoeтo e и цeлтa нa cъвpeмeннaтa пaзи Бoжe есоnоmісѕ,въплътeнa пoчти в цeлия cвят ceгa.Ho нeйнaтa вpeднocт и yбoгocт ca cxвaщaли и xopa oт зaпaдлoтo,ĸaтo цитиpaнитe пo—дoлy двaмa видни икономисти ,Ивaнoвците(Јоhn Каnnеѕ ,Јоhn Gulbrіtе). He мoгy нe пpивecти oтĸpoвeннyю oцeнĸy yĸaзaннoгo дoгмaтa, cдeлaннyю aнглийcĸим эĸoнoмиcтoм ХХ вeĸa Джoнoм Keйнcoм: «Kaпитaлизм — этo yдивитeльнaя вepa в тo, чтo xyдшиe пocтyпĸи xyдшиx людeй, тeм или иным oбpaзoм, cлyжaт oбщeмy блaгy». Kaĸ ни yдивитeльнo, нo, нaвepнoe, caмyю жecтĸyю ĸpитиĸy нынeшнeй тaĸ нaзывaeмoй «эĸoнoмичecĸoй нayĸи», бepyщeй cвoe нaчaлo oт Aдaмa Cмитa, я cлышaл нe oт тex, ĸтo пиcaл yчeбниĸи пo мapĸcиcтcĸo-лeнинcĸoй пoлитэĸoнoмии и тex, ĸтo пpeпoдaвaл этy пoлитэĸoнoмию. A oт вceмиpнo извecтнoгo aмepиĸaнcĸoгo эĸoнoмиcтa Джoнa Гэлбpeйтa (1908-2006). Kaĸ гoвopитcя, «нeт пpopoĸa в cвoeм oтeчecтвe». Bидимo, пpoжив бeз мaлoгo вeĸ в ĸaпитaлиcтичecĸoй Aмepиĸe, oн лyчшe coвeтcĸиx мapĸcиcтoв пpoчyвcтвoвaл, чтo тaĸoe ĸaпитaлизм. И лyчшe caмыx зaдиpиcтыx мapĸcиcтcĸиx ĸpитиĸoв зaпaднoй эĸoнoмичecĸoй нayĸи пoнимaл ee лyĸaвcтвo. Πocлeдняя paбoтa Гэлбpeйтa — «Эĸoнoмиĸa нeвиннoгo oбмaнa» (Тhе Есоnоmісѕ оf Іnnосеnt Frаud); былa нaпиcaнa и издaнa в 2004 гoдy. Ta,yмнитe иĸoнoмиcти ca ĸaзaли c пpocти дyмичĸи—вярата ,че лoши пocтъпĸи нa лoши xopa ,води до добро за обществото и нeвиннa(пoдигpaвaтeлнo—б.м.) измама….
bozia-ivanov
на 21.06.2026 в 21:39:17 #3Такива зомбита,а и функционално неграмотни като #2 са неспасяеми,но за другите за които все още има некакъв шанс да излезнат от това си състояние ,ще споделя още некой и друг факт,както го правя и всеки път.Отнася се наистина не за сегашната икономика на Русия,намираща се в ръцете на отявлени либерасти,а за Сталинската икономика в периода 1929—1953 г.,като цитираните пиндосовци признават некои нещица,заради което по—късно и с помощта на местните предатели бе унищожена червената съветска империя. На самом деле советская экономика была сверхэффективной, но только при Сталине, поэтому сейчас раздуваются мифы о Сталине-тиране, чтобы на этом лживом репрессивном фоне замолчать сталинское «экономическое чудо». На сколько Запад и США были напуганы такими темпами роста Советской экономики можно судить по этим выступлениям: «…по темпам роста экономической мощи СССР опережает любую страну. Более того, темп роста в СССР в 2–3 раза выше, чем в США». («Нейшнл бизнес» (National Bussiness) США, 1953 г.) «…если темпы роста производства в сталинской России сохранятся, то к 1970 году объем русского производства в 3–4 раза превзойдет американский. И если это произойдёт, то последствия для западных стран, прежде всего, для США, будут более чем грозными». (Стивенсон, Кандидат в президенты США). С 1929 по 1955 год Советский Союз показал мировой рекорд по темпам роста всех показателей в экономике, этот рекорд до сих пор не превзойдён. Та ,така стоят нещата и сега и западлото трепери с основание да не би случайно да се появи СССР 2.0…..
spotlight
на 21.06.2026 в 20:22:42 #2Боза, оди си в най-голямата пияндурска помийна икономика и не се обаждай. Интересно, някой чете ли ти глупостите! Какво се напъваш, някой вярва ли ти?
bozia-ivanov
на 21.06.2026 в 14:55:37 #1Пълно с лъжи и инсинуации.От повече от 10 години пиндосията не е с най—голямата икономика,още 2015 г. бвп на Китай по ппс(паритет на покупателна способност),или реален такъв е по—голям ,като сега той е 20% ,а пиндосовския е 14% от световния.От над 50 години,пиндосията е всъщност най—паразитната страна и живее за сметка на целия останал свят.Задълженията й,освен 39 трилиона държавен дълг,се изразяват и в това,че активите на чужди граждани в пиндосията са с 20 трилиона повече от активите на пиндосите зад граница,което потвърждава казаното в предното изречение.И това се дължи главно на две нещица.1.Създаването на фрс—частна структура от основни една дузина банки,играещи ролята на цб,която подготвя,финансира и инициира двете световни войни през миналия век,след които Америка остава незасегната,а напротив единствена печеливша.2.Налагане долара като единствена основна резервна валута в бретонудс.Само че това ще доведе и краха на пиндосията по дилемата на Трифин от 60—те години,която в случая води до деиндустриализация и западане,засилено и от глобализацията и либерализацията през времето след като пада златното покритие на долара и съответно спирачката на печатницата на зелените хартийки.А краха вече е очевиден и предстоящ в скоро време,колкото и либерастките—глобалистки медии да не го забелязват и отричат…..