"2:0 за ДПС - подменена съдебна реформа и коалиция", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
 Евентуалното излизане на ДСБ от управлението ще оголи още повече зависимостта на ГЕРБ от ДПС и подчинението на статуквото.

Окончателното приемане в парламента на внесената от АБВ подменена съдебна реформа донесе всички пожелани от ДПС резултати, огласявани в контролираните от Делян Пеевски медии. Съдебната реформа, за която бе постигнат "историческият компромис" между управляващите и ДСП от лятото, в сряда бе на практика подменена и обезсмислена с категоричното съдействие на ГЕРБ и с мълчаливото съдействие на част от Реформаторския блок (всички от ДБГ и СДС без един). Бламиран, правосъдният министър Христо Иванов подаде оставка, която премиерът Борисов светкавично одобри. А съпредседателят на парламентарната група на РБ Радан Кънев и депутатът от РБ Гроздан Караджов оттеглиха подкрепата си от правителството на Бойко Борисов, като Караджов заяви, че общо 15 депутати от РБ имали нагласа да минат в опозиция. По неофициална информация на "Капитал" очакванията са за още две оставки на министри - на здравния Петър Москов и на отбраната Николай Ненчев.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Радан Кънев скачал за президент?", четем на първа страница на в. „24 часа"
Действащият вицепремиер, който наблюдава правосъдната реформа, Меглена Кунева вероятно ще поеме и освободения ресор на министър на правосъдието, след като Христо Иванов подаде оставка.

Той се оттегли, след като вариантът за промени в конституцията бе приет не по начина, който той предлагаше. Сега в прокурорската квота ще има 5-има излъчени от парламента и 6-има от средите на прокурорите.

Този трудноразбираем спор доведе до сътресение в Реформаторския блок и управляващата коалиция. До разпад на мнозинството обаче едва ли ще се стигне, въпреки че Радан Кънев обяви, че в лично качество минава в опозиция, и бе подкрепен от депутата от ДСБ Гроздан Караджов. Според техни съпартийци емоционалната реакция целяла Радан Кънев да се разграничи от ГЕРБ категорично, защото искал да се кандидатира за президент от името на десните сили.

Прочети още от в. „24 часа"

“Бензинът с 5-6 стотинки надолу” четем във в. “Монитор”
Цената на бензина у нас ще падне с 5-6 стотинки в следващите няколко месеца. При сегашните нива от 2,06 лв. за литър A-95 това означава, че можем да видим цени от 2 лв., прогнозираха за „Монитор“ експерти от бранша.

От Българската петролна и газова асоциация обаче казаха, че в момента не може да се прогнозира какво точно ще е намалението – нито в стотинки, нито в проценти. Действително може да има падане на цената с няколко стотинки в следващите месеци, но то зависи от това дали ще продължи трендът за поевтиняване на петрола, казаха от там. И допълниха, че цената на дребно зависи от котировката на суровия петрол, която участва с 20% от стойността на крайния продукт. Другите фактори са данъци и акцизи, както и цените на борсите на готовите нефтопродукти, а също така - курсът на долара спрямо еврото.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Акад. Сендов: На богатите ще им се вгорчи животът" четем на първа страница на в. “Труд”
Храним ЕС с работещи образовани младежи

- Акад. Сендов, вчера в БАН представихте вашата последна книга. Откъде идва заглавието й „Мъхът и демокрацията“?

- Когато бях посланик в Япония, се влюбих в мъха. У нас на мъха се гледа като на бурен. В Япония мъхът е нещо божествено - много му се радват, обичат го, не стъпват по него, пазят го. За японците мъхът е много ценен, има дори храм на мъха. Така и аз започнах да развъждам мъх в градината си и да разсъждавам. Хрумна ми, че мъхът е нещо, което не се сее - той няма корени. Демокрацията също не може да се сее. Мъхът пораства там, където има условия за него. През лятото го няма. Наесен, щом стане влажно, пораства. Няма ли условия, не се хваща. Така е и в политиката. Въпреки това има доброжелатели да сеят демокрация.

Прочети още от в. “Труд”

“Над 200 депутати приеха промените”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Парламентът прие вчера промените в конституцията. Прието бе предложението на АБВ за прокурорската квота във ВСС. Веднага след това правосъдният министър Христо Иванов обяви, че подава оставка. Последва го Радан Кънев от РБ, който обяви, че излиза в опозиция в личното си качество. Събитията предизвикаха множество коментари на останалите политически сили.

Предложение на АБВ отпуши промените, Иванов призна провала си

Парламентът одобри с впечатляващо мнозинство промените в конституцията.
Над 200 депутати гласуваха предложената от АБВ поправка, според която в прокурорската колегия ще има равен брой представители на професионални и политически назначения. В нея ще влизат четирима, избрани от прокурорите, един от следователите, петима от Народното събрание и главният прокурор. Парламентът отхвърли варианта на правосъдния министър Христо Иванов, според който съотношението в прокурорската колегия трябваше да е 5:6 в полза на парламентаристите.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Всяка втора фирма се тревожи за цените на тока” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Цените на тока за индустрията и на суровините притесняват най-много бизнеса. За тях се тревожат около 48% от фирмите у нас. Това показва тазгодишният Европейски икономически преглед. В него са участвали около 60 000 фирми в целия ЕС. В страната ни в изследването са включени близо 500 фирми. Анализът бе представен вчера от Българската търговско- промишлена палата (БТПП).

Тревогите на фирмите са обясними, тъй като допитването сред членовете на палатата е направено през септември - месец след като в сила влязоха новите цени на тока, които оскъпиха драстично енергията за индустрията.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Поръчка за съученика на земеделския министър", пише в. “Капитал Daily”
Четири почти огледални обществени поръчки за луксозни джипове за горски стопанства за 650 хил. лв. повдигат два въпроса - нагласени ли са условията за една компания и в конфликт на интереси ли е земеделският министър Десислава Танева. Една и съща компания - сливенската "Кале ауто", която е дилър на Toyota, Lexus и Mazda в региона, спечели конкурсите на три държавни предприятия - в Смолян, Сливен и Благоевград. Четвъртото - в Габрово, трябва да обяви победителя до края на месеца. Стопанствата търсиха по един високопроходим автомобил 4х4, който да бъде използван за скъп ловен туризъм.  

Фирмата победител е собственост на Калоян Ганев, който е съученик на земеделския министър Десислава Танева, която пък е принципал на горските дружества. Според сайта Offnews той е и един от най-близките й приятели от детинство.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„И новият бюджет е жертва на все същите стари дефекти", пише в. “Сега”
Предназначението на следващите редове не е да се критикуват депутатите, които приеха закона за бюджета за 2016 г., нито да се омаловажава стореното от правителството. Целта е да се увеличат възможностите за познаване на бюджетния процес, като се посочат някои повтарящи се недостатъци и пропуски.

Дискусиите за бюджетния дефицит се ограничиха до сравнения с Гърция и опасения за дългова спирала. Не стана достатъчно ясна позицията на управляващите, тъй като досега не е приета изискващата се по закон актуализация на средносрочната стратегия по дълга. Последната приета е до края на 2014 г.

Прочети още от в. “Сега”

“Близо 12 млрд. лв. се въртят в оборот” пише в. „Труд"
11,85 млрд. лв. са парите в обращение в края на септември по данни на БНБ. Това е рекордно високо ниво за последните десет години. През септември 2005 г. обемът им е бил 5,61 млрд. лв., или оттогава досега ръстът е 111%. Спрямо септември 2014 г. увеличението е с 1,23 млрд. лв., или 11,6%.

Само от юли до септември т.г. парите в обращение са се увеличили с 623,2 млн. лв. спрямо предходното тримесечие. Това се дължи на летния туристически сезон, посочват от БНБ. Икономистът Георги Ангелов също посочи, че през третото тримесечие парите в обращение нарастват заради сезонния фактор. По-дългосрочно влияние оказват спадащите лихви по депозитите. Това намалява стимулите за спестяване на гражданите и бизнеса. „Вече го няма този стремеж всеки свободен лев да се вкара в банка“, коментира той. Друг фактор е икономическото възстановяване, а в дългосрочен план, без да се имат предвид последните 1-2 години, влияние оказва и инфлацията.

Прочети още от в. „Труд"

“Заради дефицита на кадри внасяме IT специалисти от Украйна и Македония“, четем във в. “Монитор”
Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал:
Вече наемаме и шивачи от Виетнам. Сбъркана е не само системата на образованието, но и на възпитанието. Младите хора не са мотивирани да работят, разчитат на родителите си.
- Г-н Иванов, само преди няколко дни бе заявено, че младежите ни разчитат на родителите си поне докъм 30-годишна възраст и че масово не работят. Това чисто български синдром ли е и защо се получава така?

- Не мога да кажа дали това е чисто български феномен и дали се дължи на географското разпределение или по-скоро на манталитета ни. Според нас коренът на проблема е в образователната система и пазара на труда. Истината е, че образователната система не успява да подготви достатъчно добре младежите и да ги мотивира, за да се реализират. От своя страна пък пазарът на труда не е готов да приеме младежите ни като продукт, който излиза от образователната система. Също така младите хора имат прекалено високи очаквания. Имам предвид, че не са склонни да да трупат опит, да градят кариера. Искат бърз успех.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Незаконни 25 млрд. долара изтекли от България за 10 г.", пише в. „24 часа"
Нелегалните финансови потоци са най-тежкият икономически проблем пред развиващите се икономики, казва един от авторите на изследването.

25 млрд. долара незаконни финансови потоци са изтекли от България за 10 години от 2004-а до 2013 г. Това твърди проучване, публикувано в сряда, на Global Financial Integrity (GFI), базирана във Вашингтон.

Най-много - около 4,6 млрд. и 5,3 млрд. долара, са изтекли съответно през 2007-а и 2008 г. Със средно около 2,5 млрд. годишно България се класира на 47-о място от 149 страни в класацията. В първата тройка с най-много незаконни финансови потоци са Китай, Русия и Мексико.

Общата сума на изтеклите пари, придобити по незаконен път в глобален мащаб от развиващите се страни и нововъзникващите икономики за десетилетието 2004-2013 г., са 7,8 трилиона долара, изчисляват от Global Financial Integrity. Това прави по около 4 % от БВП на страните, включени в наблюдението.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Ще иде ли България на джихад с туарегите?", пише в. “Стандарт”

Уран, злато и диаманти за милиарди приковават интереса на Франция

Вече няколко дни пресата гърми за отправеното от Франция официално и напълно сериозно искане за изпращане на български войници в Мали, а от Министерството на отбраната - "ни дума, ни вопъл, ни стон". Вероятно чиновниците от военното ведомство заедно с генералите от Генщаба в момента разгъват карти на Африка и четат оперативните справки за свирепите туарегски племена в пустинята Сахара. След терористичните актове на 13 ноември Париж задейства клаузата в Европейския договор, при която в случай на военна агресия срещу една страна членка, останалите са длъжни да й окажат военна помощ. Засега французите искат България да изпрати една охранителна рота от 150 бойци да пази летището в столицата Бамако. Ако приеме френската оферта, България ще се озове за пореден път на фронта с глобалния джихад след злополучните опити в Афганистан и Ирак.

Прочети още от в. “Стандарт”